Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Google świętuje 181 urodziny Heleny Modrzejewskiej

Michał Miśko
Opublikowano
Google świętuje 181 urodziny Heleny Modrzejewskiej
Helena Modrzejewska w Google Doodle

Google na swojej stronie głównej świętuje dziś, przy pomocy Doodle, urodziny jednej z największych polskich aktorek, Heleny Modrzejewskiej.

Helena Modrzejewska (a właściwie Jadwiga Helena Chłapowska z domu Misel) urodziła się 12 października 1840 roku w Krakowie. Z okazji jej urodzin Google poświęcił jej okolicznościową grafikę na swojej stronie głównej. 

Google Doodle – specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami polegającymi na dodaniu do logotypu elementów graficznych, później coraz bardziej je zakrywały aż do pojawienia się form, w których (czasami) trudno znaleźć ślady oryginalnego znaku Google.

Helena Modrzejewska zaliczana była do jednych z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Przede wszystkim, była jednak jedną z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych. W swojej kariewrze zagrała blisko 300 ról, a najbardziej znana jest z ról w Lady Makbet, Ofelii i Julii. Ukochała twórczość Szekspira, na scenie występowała zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie wyemigrowała w 1876 i gdzie zmarła w 1909 roku, znana była jako Helena Modjeska.

W 1990 roku powstał serial biograficzny pt. Modrzejewska w reżyserii Jana Łomnickiego. W roli tytułowej wystąpiła Krystyna Janda.