Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Totolotek padł ofiarą cyberataku

Michał Miśko
Opublikowano

Totolotek informuje swoich klientów, że padł ofiarą cyberataku. Z opisu wynika, że to ransomware, ale w grę może wchodzić również wyciek danych klientów.

Totolotek, operator zakładów wzajemnych, informuje swoich klientów, że pod koniec września tego roku padł ofiarą cyberataku. Z opisu wynika, że firma padła ofiarą ataku typu ransomware w wyniku którego doszło do zaszyfrowania archiwalnych danych. Totolotek wskazuje, że dotyczy to archiwów sprzed 22 lipca 2019 roku. 

Oświadczenie firmy Totolotek SA w sprawie cyberataku

Według oświadczenia Totolotka nie można wykluczyć również, że w wyniku ataku doszło do wycieku danych. Są to loginy, adresy e-mail klientów, numery telefonu, imię i nazwisko klienta, płeć, datę urodzenia, numer dowodu osobistego, PESEL-e, adresy zamieszkania i numery rachunków bankowych. To całkiem sporo danych, które, jeśli zostały podjęte przez przestęców, można wykorzystać w kolejnych atakach lub sprzedać je na czarnym rynku.

Totolotek S.A. to, jak sami opisują działalność firmy na swojej stronie internetowej, najdłużej działający w Polsce perator zakładów wzajemnych z przeszło 25-letnią tradycją. Od 2013 roku Totolotek działa również w branży zakładów bukmacherskich i totalizatorów w Internecie.

Jak chronić swoje dane osobowe?

Pisaliśmy o tym już kilkakrotnie, ale napiszemy raz jeszcze. W dzisiejszym świecie nie pytamy już czy nasze dane wyciekną, a kiedy to się stanie. Ostatni raz o bezpieczeństwie danych osobowych pisaliśmy przy okazji wpisów w ramach, wciąż trwającego, Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Można się z nim zapoznać tutaj, a informujemy w nim co można zrobić, aby chronić swoje dane osobowe oraz to, jak należy postępować, kiedy już stalismy się ofiarą kradzieży tożsamości.