Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nadchodzi wielka aktualizacja Bitcoina

Michał Miśko
Opublikowano

Nadchodzi wielka aktualizacja bloku 709,632 Bitcoina, znana jako Taproot. Bedzie to pierwsza taka zmiana od 2017 roku.

Taproot ma być wstecznie kompatybilną aktualizacją Bitcoina. Bedzie to pierwsza tak duża zmiana od 2017 roku. Niektóre źródła donoszą, że do zmiany może dojść już dziś, czyli w sobotę 13 listopada. Taproot wprowadza przede wszystkim podpisy Schnorra, czyli, opisując to w wielkim skrócie, ujednolicenie transakcji, jeśli w jej skład wchodzi kilka stron składających się na tą transakcję. Podpisy Schnorra są również są również mniejsze od tradycyjnych podpisów i kluczy Bitcoina, a to daje szybsze walidacje bloków i wyższą liczbę transakcji na sekundę.

W ramach aktualizacji wprowadzony zostanie również Tapscript. To nowa forma skryptu, który umożliwia unikalny rodzaj płatności zwany Pay-to-Taproot (P2TR), co z kolei oznacza, że użytkownicy będą mogli wybrać transakcję za pomocą publicznego klucza Schnorra lub różnych innych sposobów zintegrowanych z siecią. A więc to od uzytkownika zależeć będzie czy wybierze anonimową formę transakcji, czy też pozostaną one publiczne.

Czy aktualizacja wpłynie na kurs Bitcoina? Wielu ekspertów uważa, że nie powinna. Bitcoin, ale równiez Ethereum, w ostatnim czasie biją kolejne, historyczne rekordy wartości. Obecnie notowania Bitcoina oscyluja wokół 260 tysięcy złotych, Ethereum przekroczyło niedawno granicę 19 tysięcy złotych.