Wydrukuj tę stronę

Zamieszanie wokół Spotify

Michał Miśko
Opublikowano
Zamieszanie wokół Spotify

Spotify usunęło albumy Neila Younga po tym, jak ten zażądał tego w proteście przeciwko podcastowi Joe Rogana, jednego z największych gwiazd Spotify. Rogan w swojej audycji szerzy nieprawdziwe informacje na temat toczącej się epidemii.

Joe Rogan, kiedyś znany z prowadzenia amerykańskiej wersji reality show Ryzykanci, a obecnie znany komentator UFC i podcaster, to jedna z największych gwiazd Spotify. Platforma strumieniująca muzykę oraz podcasty w maju 2020 roku przyjęła Rogana umową na wyłączność opiewającą na kwotę 100 milionów dolarów. Ukazujący się trzy razy w tygodniu The Joe Rogan Experience podejmuje różne tematy, ale nierzadko prowadzący dyskutuje ze swoimi gośćmi również o toczącej się pandemii Covid-19. Joe Rogan w swoim programie lubi jednak prowokować i wielokrotnie już szerzył w nim dezinformację, podając po prostu nieprawdziwe informacje. W jednym z odcinków jego gościem był również wirusolog, Robert Malone, który sam o sobie mówi jako o twórcy technologii mRNA. 

Malone nie jest twórcą technologii mRNA. Powstała ona dzięki wysiłkowi setek naukowców na całym świecie, a sam Malone był jedynie jednym z nich, pracujących na to osiągnięcie i osobiście, dzięki swojej pracy, dostarczył jedynie dowodów na to, że mRNA może być pomyślnie transferowany do ludzkiej komórki i skutkować ekspresją białka kodowanego przez mRNA. W trakcie trwania pandemii Covid-19 Malone szerzy jednak szereg całkowicie nieprawdziwych twierdzeń, które niejednokrotnie obalane były już przez innych naukowców, a także zespoły walczące z dezinformacją w sieci. I właśnie przeciwko tej dezinformacji, wiele razy powtarzanej w podcaście Joe Rogana, postanowił zaprotestować Neil Young, który zażądał od Spotify usunięcia swojej muzyki z platformy. Spotify przychyliło się do jego prośby.

Obecnie tą samą drogą idzie inny muzyk, Joni Mitchell, przyjaciółka Younga. W tej kwestii solidaryzuję się z Neilem Youngiem oraz światowymi społecznościami naukowymi i medycznymi, napisała. Na Spotify nie znajdziemy już jej muzyki. Kilka tygodni temu wspólny list w proteście przeciwko dezinformacji wysłało do Spotify 270 naukowców, wykładowców akademickich i lekarzy. Spotify, jak na razie, pozostaje głuche na te apele. Podcast Joe Rogana, który może pochwalić się średnio aż 11 milionami słuchaczy na każdy odcinek, wydaje się niezagrożony. Dustee Jenkins, pełniąca w Spotify funkcję szefowej pionu komunikacji, na firmowym Slacku napisała do swoich współpracowników, że audycja Rogana nie osiągnęła progu usunięcia.

 

 

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy