Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

CERT wydał rekomendacje w związku z działaniami w cyberprzestrzeni

Michał Miśko
Opublikowano

W związku ze zwiększoną aktywnością związaną z próbami przejmowania kont w serwisach społecznościowych i pocztowych, a także z obowiązującym, trzecim stopniem alarmowym w cyberprzestrzeni (CHARLIE-CRP) CERT Polska wydał rekomendacje dla użytkowników indywidualnych sieci oraz instytucjonalnych.

Każdy dzień w sieci obfituje w dezinformację, oszustwa oraz próby wyłudzenia informacji. Obecnie jest jednak czas w którym czujność w trakcie użytkowania sieci należy wzmóc kilkukrotnie. Od samego rana specjaliści w sprawach cyberbezpieczeństwa donoszą o wzmożonej aktywności oszustów, próbujących przejmować konta w serwisach społecznościowych, czy konta poczty elektronicznej. Obecnie w Polsce obowiązuje wysoki, trzeci stopień alarmowy CRP, ale niewykluczone, że zostanie on podniesiony do stopnia najwyższego. W związku z szeregiem zagrożeń CERT Polska wydało rekomendacje dla użytkowników indywidualnych oraz firm.

Rekomendacje dla obywateli

 • Zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym bezpieczeństwa skrzynek pocztowych i kont w mediach społecznościowych oraz zastosuj się do jego rekomendacji.
 • Bądź wyczulony na sensacyjne informacje, w szczególności zachęcające do natychmiastowego podjęcia jakiegoś działania. Weryfikuj informacje w kilku źródłach. Upewnij się, że informacja jest prawdziwa przed podaniem jej dalej w mediach społecznościowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wstrzymaj się.
 • Uważaj na wszelkie linki w wiadomościach mailowych i SMS-ach, zwłaszcza te sugerujące podjęcie jakiegoś działania, np. konieczność zmiany hasła, albo podejrzaną aktywność na koncie. Obserwowaliśmy w przeszłości tego typu celowane ataki na prywatne konta, gdzie celem było zdobycie informacji zawodowych.
 • Upewnij się, że posiadasz kopię zapasową wszystkich ważnych dla siebie plików i potrafisz je przywrócić w przypadku takiej potrzeby.
 • Śledź ostrzeżenia o nowych scenariuszach ataków na naszych mediach społecznościowych: Twitter, Facebook.
 • Zgłaszaj każdą podejrzaną aktywność przez formularz na stronie incydent.cert.pl lub mailem na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Podejrzane SMS-y prześlij bezpośrednio na numer 799 448 084. Rekomendujemy zapisanie go w kontaktach.

Rekomendacje dla firm

Należy:

 • Przetestować przywracanie infrastruktury z kopii zapasowych. Kluczowe jest, żeby zostało to wykonane w praktyce na wybranych systemach, nie tylko proceduralnie.
 • Upewnić się, że posiadane kopie zapasowe są odizolowane i nie ucierpią w przypadku ataku na resztę infrastruktury.
 • Upewnić się, że dokonywane są aktualizacje oprogramowania, w szczególności dla systemów dostępnych z internetu. Należy zacząć od podatności, które są na liście obecnie aktywnie wykorzystywanych w atakach.
 • Upewnić się, że wszelki dostęp zdalny do zasobów firmowych wymaga uwierzytelniania dwuskładnikowego.
 • Przejrzeć usługi w adresacji firmowej dostępne z internetu i ograniczyć je do niezbędnego minimum. Można w tym celu wykorzystać np. portal Shodan. W szczególności nie powinny być bezpośrednio dostępne usługi pozwalające na zdalny dostęp jak RDP czy VNC.
 • Aktualizować w sposób automatyczny sygnatury posiadanych systemów bezpieczeństwa typu AV, EDR, IDS, IPS, itd.
 • Wdrożyć filtrowanie domen w sieci firmowej na bazie publikowanej przez nas listy ostrzeżeń. Dzięki temu w szybki sposób zablokowane zostaną zaobserwowane przez nas złośliwe domeny.
 • Zapoznać się z przygotowanym przez CSIRT KNF poradnikiem dotyczącym obrony przed atakami DDoS i wdrożyć jego rekomendacje.
 • Zapoznać się z naszym poradnikiem omawiającym sposoby wzmocnienia ochrony przed ransomware i wdrożyć jego rekomendacje.
 • Zapoznać się z naszymi materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa haseł.
 • Zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym mechanizmów weryfikacji nadawcy wiadomości i wdrożyć je dla domen wykorzystywanych do wysyłki poczty.
 • W przypadku posiadania własnego zakresu adresów IP zalecamy dołączenie do platformy N6. Za jej pośrednictwem udostępniamy na bieżąco informacje o podatnościach i podejrzanej aktywności obserwowanej przez nas w podanym zakresie adresowym.
 • Wyznaczyć osobę odpowiedzialną za koordynację działań w przypadku wystąpienia incydentu i przećwiczyć procedury reagowania.
 • Uczulić pracowników na obserwację podejrzanej aktywności oraz poinformowanie o sposobie jej zgłaszania do wyznaczonej w firmie osoby.
 • Zgłosić do nas osobę kontaktową, nawet jeśli nie zobowiązuje do tego ustawa. Dzięki temu będziemy w stanie szybko skontaktować się z właściwą osobą w celu przesłania ostrzeżenia.
 • Zgłaszać każdą podejrzaną aktywność do właściwego CSIRT-u, tj.: CSIRT GOV — administracja rządowa i infrastruktura krytyczna, CSIRT MON — instytucje wojskowe, CSIRT NASK — wszystkie pozostałe.

Dodatkowo, jeśli polska firma współpracuje z podmiotami na Ukrainie powinno się sprawdzić reguły dla dostępu sieciowego, ograniczyć dozwolony ruch do minimum, monitorować ruch sieciowy, w szczególności na styku sieci z tymi firmami/oddziałami. Szczególnym monitoringiem należy objąć hosty, na których jest zainstalowane oprogramowanie, które otrzymuje automatyczne aktualizacje od podmiotów na Ukrainie. Należy również ostrzec pracowników, aby byli szczególnie wyczuleni na informacje nakłaniające ich do podjęcia jakiegoś działania.

Alert dezinformacyjny wydała również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Grafika informacyjna KPRM dotycząca dezinformacji

 

 technologia i rozrywka