Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Rosja ograniczyła dostęp do Facebooka

Michał Miśko
Opublikowano

Facebook miał nie zgodzić się na zaprzestanie factcheckingu i oznaczanie nieprawdziwych informacji pochodzących z oficjalnych prorządowych mediów Rosji. W odpowiedzi Władimir Putin ograniczył dostęp do serwisu społecznościowego na terenie Rosji.

Roskomnadzor, czyli regulator komunikacyjny Rosji oskarża Facebook o prowadzenie cenzury i naruszenia wolności obywateli Rosji. Chodzi o zignorowanie przez portal społecznościowy żądania władz rosyjskich o zaprzestanie stosowanie factcheckingu i oznaczania treści mijających się z prawdą na profilach prorządowych mediów. W związku z tym regulator wprowadził ograniczenia dostępu do platformy. Na ten moment nie wiadomo, co to oznacza i czy dotyczy również innych platform, których właścicielem jest Meta.

Prorządowe media Rosji nieustannie w środkach przekazu, także na platformach społecznościowych, wykrzywiają obraz rzeczywistości twierdząc, że agresja na Ukrainę jest uzasadniona i konieczna. Samą inwazję nazywają zaś jedynie konieczną interwencją lub operacją specjalną. Meta z kolei poinformowała wczoraj, że uruchamia specjalną komórkę, której zadaniem będzie monitorowanie treści dotyczących sytuacji na Ukrainie.

W Rosji działają również lokalne portale społecznościowe. Są to VK i Odnoklassniki. Władimir Putin naciska również inne media w swoim kraju, aby zablokować, jak nazywa to rząd Rosji, fałszywe przekazy. Dodatkowe działania w kwestii dezinformacji podjął również Twiiter.

 

 technologia i rozrywka