Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Strumień bitcoinów płynie, aby wspomóc Ukrainę w wojnie

Michał Miśko
Opublikowano

Analitycy rynku kryptowalut donoszą, że już ponad 13 milionów dolarów w bitcoinie zostało przekazanych na ukraińskie wysiłki wojenne.

Analitycy Elliptic donoszą, że ukraiński rząd, tamtejsze organizacje pozarządowe i różnego rodzaju inne grupy prowadzą zbiórki, reklamując swój adres do płatności kryptowalutami w sieci. Na konta tych zbiórek środki wpłaciło już ponad 4 tysiące osób, z jedną, najwyższą wpłatą wynoszącą 3 miliony dolarów. Łącznie ukraińskie wysiłki wojenne zostały dofinansowane kwotą ponad 13 milionów dolarów w kryptowalucie. Mediana wpłat wynosi w tej chwili 95 dolarów.

Rząd Ukrainy opublikował swój portfel blockchain na Twitterze. W pierwszych ośmiu godzinach wpłynęło tam ponad 5 milionów dolarów w bitcoinie, ethereum i innych kryptowalutach. 

Tam, gdzie niektóre fundacje czy organizacje odmówiły rozpoczęcia tradycyjnych zbiórek na wojsko Ukrainy, pojawiły się kryptowaluty, jako potężna elternatywa, powiedział Tod Robbinson, założyciel Elliptic.

W piątek platforma Patreon oświadczyła, że zawiesza prowadzoną od 2014 roku zbiórkę Come Back Alive, która prowadzona była przez ukraińskie NGO. Powodem zawieszenia miało być naruszenie regulaminu platformy, czyli prowadzenie zbiórki na zakup broni i inną aktywność militarną. Oczywiście tam, gdzie pojawiają się tego typu inicjatywy pojawiają się natychmiast oszuści. W wielu miejscach w sieci tweet ukraińskiego rządu został skopiowany, jednak ze zmienionym na inny adresem portfela. Pojawiło się również wiele zbiórek, co do których wiarygodność jest wątpliwa. 

W Polsce mechanizm koordynacji wsparcia dla Ukrainy prowadzi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami. 

Osoby chętne do wsparcia uchodźców z terenu Ukrainy mogą to zrobić na kilka sposobów.

  • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
  • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania - na kilka - kilkanaście dni.
  • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób.
  • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

Chęć pomocy należy zadeklarować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowo od niedzieli, 27 lutego, zostanie uruchomimy formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Formularz dostępny będzie na stronie gov.pl (opublikujemy osobną notkę na ten temat).

Więcej informacji dotyczących sytuacji kryzysowej na Ukrainie znajdziesz na prowadzonym przez nas facebookowym profilu zarządzanie kryzysowe.

 

 technologia i rozrywka