Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

rosja próbowała zaatakować cyfrowo infrastrukturę energetyczną Ukrainy

Michał Miśko
Opublikowano

Hakerzy na usługach rosyjskiego reżimu próbowali w ubiegłym tygodniu atakować infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Atak został odparty, donosi ukraiński CERT.

Atak, którego próbowała w zeszłym tygodniu rosja, miał na celu infiltracje wielu maszyn zlokalizowanych na Ukrainie, a następnie usunięcie z nich plików. W ten sposób doszłoby do paraliżu systemów informatycznych sterujących infrastrukturą energetyczną, a w efekcie do jej wyłączenia, podsumowuje raport ukraiński CERT.

Za atakiem ma stać GRU, czyli główny urząd wywiadowczy rosji. Ci sami, którzy odpowiadają za bliźniacze do tego ataki z 2014 i 2015 roku, podsumowuje odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo ukraińskiej infrastruktury ESET. Atak był, zdaniem ekspertów, przygotowywany od co najmniej dwóch tygodni.

Do tej pory cyberprzestrzeń Ukrainy jest dobrze chroniona i nie doszło do skutków ataków, takich jak kilka lat temu. Doszło jednak do wielu innych ataków, głównie oprogramowaniem wiper, które, udając inne, powoduje trwałe uszkodzenia danych. W ten sposób zaatakowano strony rządowe, instytucje finansowe oraz dostawców internetu. W trakcie wideokonferencji, jeden z czołowych ukraińskich specjalistów od sybersec, Viktor Zhora, poinformował, że malware zaatakował co prawda część komputerów w kraju, a nawet spowodował pewne perturbacje w sektorze energetycznym tego kraju, ale sytuację udało się szybko opanować i żaden z klientów nie stracił w wyniku ataku dostępu do energii elektrycznej.

Na podniesienie stopnia alarmowego w cyberprzestrzeni z pierwszego doi trzeciego zdecydował się polski rząd jeszcze przed inwazją rosji na Ukrainę, 21 lutego. Od tamtego czasu, najwyższy wprowadzony dotąd stopień, CHARLIE-CRP, obowiązuje nieprzerwanie. 

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 roku w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych należą m.in.:

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów, 
  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

* od pewnego czasu pisząc o rosji i rosjanach, władimirze putinie czy podmiotach pochodzących z tego kraju używamy, niezgodnie z zasadami języka polskiego, małych liter. To nie błąd, ale celowe działanie. W chwili obecnej, z perspektywy portalu technologicznego, tylko tyle jesteśmy w stanie zrobić. Dla nas rosja, władimir putin i wszyscy popierający go rosjanie są mali, jak stosowane przez nas litery.

 

 technologia i rozrywka