Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Szef dyplomacji Wielkiej Brytanii ostrzega Rosjan przed kontrcyberatakiem
Szef dyplomacji Wielkiej Brytanii ostrzega Rosjan przed kontrcyberatakiem zdjęcie w tle: Chris Lawton on Unsplash

Szef dyplomacji Wielkiej Brytanii ostrzega Rosjan przed kontrcyberatakiem

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Rosji, do którego doszło pod koniec ubiegłego roku w Moskwie, szef dyplomacji Zjednoczonego Królestwa ostrzegł Siergieja Ławrowa, że Brytyjski rząd jest w stanie odpowiedzieć na jakiekolwiek kolejne cyberzagrożenie ze strony Rosjan.

Pierwsze od pięciu lat spotkanie brytyjskiego i rosyjskiego szefa dyplomacji odbyło się 22 grudnia ubiegłego roku w Moskwie. Obecne stosunki z Rosją dla Borisa Johnsona są "trudne". W trakcie spotkania brytyjski minister zaznaczył, że jakiekolwiek kolejne próby cyberataków wymierzone w jego kraj spotkają się z jednoznaczną odpowiedzią. Słowa Johnsona są niejako potwierdzeniem tego, co w ostatnim czasie zadeklarowała brytyjska służba specjalna do spraw zbierania i oceny informacji (Government Communications Headquarters), czyli faktu, że Wielka Brytania jest już w posiadaniu szerokiego spektrum ofensywnej cyberbroni gotowej do użycia w każdej chwili. Johnson potwierdził także to, co kilka tygodni temu mówiła premier Wielkiej Brytanii, Theresa May.

Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla ekonomii i wolnych społeczeństw na całym świecie. Stosujecie informację jako broń. Tworzycie nieprawdziwe informacje, fabrykujecie zdjęcia, aby przedstawiać zachodnie rządy w nieprawdziwym i złym świetle. Mam więc dla was jedną wiadomość. Wiemy co robicie, ale nie wam się to nie uda.

Boris Johnson poruszył także temat rzekomej ingerencji rosyjskich hakerów w proces referendum dotyczący Brexitu.

Siergiej Ławrow nie pzostał dłużny swojemy brytyjskiemu odpowiednikowi i określił stosunki obu krajów jako "dołujące".