Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowy atak ransomware wzywa do "zawarcia ugody"

Michał Miśko
Opublikowano
Nowy atak ransomware wzywa do "zawarcia ugody"
Nowy atak ransomware wzywa do "zawarcia ugody"

W sieci pojawił się "nowy" rodzaj ataku, oparty o złośliwe oprogramowanie typu ransomware, a sugerujący, że adresat wiadomości ma jakieś związki z kancelarią adwokacką.

O nowym rodzaju ataku pisze zaufanatrzeciastrona.pl. Atak polega na rozsyłaniu maili, które mają sugerować jakiś związek prowadzonej przez nas działalności z kancelarią adwokacką. Do tego celu wykorzystano kancelarię z Krakowa. W otrzymanym mailu jesteśmy poinformowani o procedurze ugody, która rzekomo ma dotyczyć adresata wiadomości. Do wiadomości załączono także plik graficzny, który do złudzenia przypomina dokument pdf a który po kliknięciu prowadzi nas do innej witryny, a stąd przekierowani jesteśmy do pliku JS, który to w interpretatorze poleceń pobiera plik złośliwego oprogramowania.

Zrzut ekranu z wiadomości, którą otrzymuje ofiara ataku, źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Złośliwe oprogramowanie na którym bazuje atak o znany z ubiegłego roku Vortex, prawdopodobnie ransomware stworzony przez Polaka. Koszt odblokowania wynosił 249 dolarów. Była to modyfikacja ogólnodostępnego programu do szyfrowania kopii zapasowych.

 technologia i rozrywka