Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Za atakiem NotPetya stoją Rosjanie
Za atakiem NotPetya stoją Rosjanie

Za atakiem NotPetya stoją Rosjanie

Za zeszłorocznym atakiem NotPetya stoją Rosjanie, a celem była destabilizacja Ukrainy. Takie stanowisko płynie od czwartku z Białego Domu.

Pod koniec czerwca 2017 atak oprogramowania typu ransomware o nazwie NotPetya poważnie utrudnił działalność firm i instytucji na Ukrainie, ale także w innych państwach Europy i Stanach Zjednoczonych. Straty spowodowane działaniem tego złośliwego oprogramowania szacowane są na ok. miliard dolarów. Celem ataku był ukraiński system bankowy, sieć telekomunikacyjna, w tym rządowa sieć komputerowa, lotniska, elektrociepłownie oraz metro.

W czerwcu 2017 r. byliśmy świadkiem ataku NotPetya za którym stoi Kreml, a który wymierzony był w Ukrainę. To dalszy etap prób destabilizacji tego kraju przez Rosję. Atak ten spotka się z międzynarodowymi konsekwencjami.

 Powiedziała w trakcie konferencji prasowej Sarah Sanders, sekretarz prasowy Białego Domu. Podobne stanowisko przedstawił wcześniej sekretarz obrony Wielkiej Bratanii, Gavin Williamson, który swoje oskarżenia w kierunku Moskwy skwitował słowami, że działania Rosji to podkopywanie fundamentów demokracji. Oficjalne stanowisko rządów USA i Wielkiej Brytanii nie może dziwić. O tym, że atak NotPetya wyszedł z Moskwy mówiono już od dawna. Kilka miesięcy temu jednakowe stanowisko objęło Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO z siedzibą w Tallinie.

Weszliśmy w nową erę narzędzi wojennych, które mieszają ze sobą uderzenie konwencjonalne z cybeatakami.

Powiedział także Williamson.To nie pierwsze tego typu oskarżenia w stronę Rosji. W listopadzie 2017 roku premier WB, Theresa May, oskarżyła prezydenta Putina o udział w destabilizacji procesów wyborczych na Zachodzie, szerzenie dezinformacji oraz udział w szeregach cyberataków.

Rosja zaprzecza jakoby stała za atakami.