Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Wrogie przejęcie

Wrogie przejęcie
Wrogie przejęcie

Tytuł może być nad wyrost, ale takie właśnie skojarzenie przyszło mi do głowy w trakcie czytania informacji o przejęciu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji domeny internetowej france.com. Bez ostrzeżenia, negocjacji czy informacji.

Domena france.com od 1994 roku należała do Amerykanina Jean-Noël Frydmana, który zarejestrował ten bardzo ciekawy adres na web.com i ustawił w tym miejscu cyfrowy kiosk dla osób pochodzących z Francji, a mieszkających na stałe w Stanach Zjednoczonych. Biznes Frydmana z biegiem lat stał się niezwykle popularny, niejednokrotnie współpracował on także z francuskimi władzami publikując na swojej stronie treści na zamówienie różnych krajowych instytucji. Sprawa zmieniła się na niekorzyść właściciela strony w 2015 roku, kiedy to francuski rząd złożył pozew sądowy w celu przejęcia domeny france.com od jej dotychczasowego właściciela. Przejęcie zostało wtedy zablokowane przez rejestratora web.com, ale francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie złożyło broni i w 2017 roku paryski sąd orzekł, że domena ta narusza francuskie prawo o znakach towarowych (!). W świetle tego web.com zmuszone było w marcu 2018 oddać prawo do domeny francuskiemu Ministerstwu.

Miałem ten adres ponad 24 lata i nigdy nie było z nim żadnego problemu. Nagle zostaje mi on odebrany bez podania jakiejkolwiek przyczyny i bez rekompensaty

- powiedział Frydman serwisowi Ars Technica. Dotychczasowy właściciel złożył 19 kwietnia tego roku pozew w stanie Wirginia przeciwko Republice Francji, rządowej agencji Atout France oraz Ministerstwu Spraw Zagranicznych wraz z ministrem, Jean-Yves Le Drianem. Jean-Noël Frydman oskarża wszystkie te podmioty o wykorzystanie francuskiego systemu sprawiedliwości o nielegalne przejęcie własności tylko dlatego, że zawiera słowo Francja w swojej nazwie. Według ekspertów sprawa nie jest skazana na porażkę, głównie ze względu na to, że francuskie władze nie wystąpiły z żadną propozycją polubownego przejęcia domeny przed rozwiązaniem "siłowym".

Sprawa domeny france.com nie jest przypadkiem odosobnionym na świecie. Całkiem niedawno polskie Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło proces przejmowania wszystkich domen zarejestrowanych z rozszerzeniem .mil. Od października 2017 roku tego typu adresy są zarezerwowane dla instytucji związanych z obronnością. Dotychczasowi właściciele tych domen także nie zostali poinformowani o tym fakcie, nie zaproponowano im także żadnej rekompensaty za straty.