Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Wybory parlamentarne 2019: Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania? Zapisz się online. Dziś ostatnia szansa
Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania? Zapisz się online

Wybory parlamentarne 2019: Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania? Zapisz się online. Dziś ostatnia szansa

Jeśli w najbliższych wyborach parlamentarnych chcesz głosować poza miejscem zamieszkania musisz wpisać się do właściwego rejestru wyborców. Możesz to jednak zrobić online. Usługa taka udostępniona została także z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Wpisania się do rejestru wyborców wymaga się, aby móc zagłosować w wyborach poza miejscem zamieszkania. Zazwyczaj wymagało to wizyty w odpowiednim urzędzie i załatwieniu formalności. Teraz możesz to zrobić bez wychodzenia z domu za pomocą Internetu. Specjalną usługę znajdziesz na obywatel.gov.pl. W portalu tym, a pomocą wyszukiwarki znaleźć musisz usługę, po czym zalogować się swoim Profilem Zaufanym (możesz go założyć np. za pośrednictwem swojego banku internetowego). Następnie należy wskazać gminę na terenie, której planujemy oddać głos. Zostaje jeszcze podpis podpisem zaufanym. Z nowej usługi mogą skorzystać obywatele innych państw Unii Europejskiej stale przebywających w Polsce, a także obywatele RP. To wielkie ułatwienie dla tysięcy osób, które na co dzień mieszkają w miejscowościach innych niż te w oficjalnym meldunku. 

Dotyczy to także osób niepełnosprawnych, które w najbliższych wyborach mają prawo do głosowania korespondencyjnego. Teraz taką potrzebę mogą zgłosić także przez Internet z użyciem Profilu Zaufanego. Do elektronicznego wniosku muszą dołączyć jednak skan orzeczenia o niepełnosprawności. Osoba niewidoma lub niedowidząca może poprosić o dołączenie do pakietu wyborczego nakładki do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Pakiet wyborczy - w zależności od potrzeb wnioskodawcy – może zostać przesłany na adres z meldunku lub dowolny inny adres zamieszkania. Zamiar głosownia korespondencyjnego możesz zgłosić online w terminie do 15 dni przed wyborami. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.