Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
CDA.pl na liście największych globalnych piratów
CDA.pl na liście największych globalnych piratów

CDA.pl na liście największych globalnych piratów

Amerykańskie stowarzyszenie Motion Picture Association of America umieściło polski serwis CDA.pl na liście największych globalnych piratów internetowych.

Puls Biznesu donosi, że jeden z największych serwisów w Polsce - CDA.pl - znalazł się na liście 30 największych światowych piratów. Tak ma wynikać z opublikowanego na początku października raportu stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych (MPAA). CDA.pl, które chce w najbliższym czasie znaleźć się na NewConnect to wg ostatnich badań Gemius/PBI drugi najchętniej odwiedzany serwis wideo w Polsce z 3 milionami realnych użytkowników i 21 milionami odsłon miesięcznie. Amerykanie definiują CDA w ten sposób.

CDA to najpopularniejsza w Polsce strona na której użytkownicy z całego świata mogą znaleźć chronione prawem autorskim treści. Serwis jest tak duży, że przyćmiewa kilka legalnych serwisów VOD działających w kraju. Operator strony, CWMedia S.A. używa systemu cloudflare do zaciemniania adresu IP strony. Hostingu dostarcza firma OVH Poland. CDA używa maskowania w celu ograniczenia posiadaczy praw treści i zanonimizowania faktycznego hosta.

CDA broni się publikując oficjalne stanowisko dotyczące wskazanego raportu.

Wszystkie zarzuty wobec CDA sprowadzają się do trzech punktów i na wszystkie odpowiadamy:
Zarzut pierwszy – CDA.pl jest bardzo dużym i bardzo popularnym serwisem, często bardziej popularnym niż inne serwisy VOD w Polsce. Tak, to prawda. Jesteśmy duzi i jesteśmy popularni.
Zarzut drugi – na CDA.pl można znaleźć filmy, które użytkownicy dodali łamiąc prawo autorskie. Tak, takie przypadki się zdarzają, tak samo jak w przypadku wszystkich – podkreślamy wszystkich! – społecznościowych serwisów wideo, gdzie użytkownicy dodają materiały. I tak samo problem ten dotyczy CDA.pl, jak i YouTube, Dailymotion, Vimeo i pozostałych. Co robi CDA.pl żeby zminimalizować to zjawisko? Po pierwsze, działając zgodnie z polskim i unijnym prawem stosujemy zasadę notice and takedown i usuwamy bezzwłocznie wszystkie treści naruszające prawo. Po drugie, udostępniamy partnerom i podmiotom mającym prawa autorskie do filmów narzędzie pozwalające na samodzielne usuwanie wszystkich ww filmów. Tego prawo od nas nie wymaga, ale jest to rozwiązanie znacznie zwiększające skuteczność walki z nielegalnymi treściami. Warto też pamiętać, że treści o jakich mowa, mogą się pojawiać tylko w tej części CDA.pl, która jest tworzona przez użytkowników (czyli tzw. user generated content). Pozostałe materiały w CDA.pl to tzw. Premium Free pochodzące tylko od zweryfikowanych nadawców i partnerów oraz CDA Premium czyli nasz kanał sVOD, gdzie znajdują się tylko i wyłącznie filmy pochodzące od dystrybutorów filmowych i podmiotów posiadających licencje. CDA Premium to jedna z najpopularniejszych usług tego typu w Polsce, a z tytułu licencji Spółka zapłaciła dystrybutorom 5,4 mln PLN tylko w pierwszym półroczu br!
Zarzut trzeci – stosujemy usługę Cloudflare do maskowania adresów IP, aby uniemożliwić identyfikacje materiałów pirackich. Taki argument to albo nieznajomość technologii, albo zła wola. Stosujemy Cloudflare w dwóch celach: jako zabezpieczenie przed hakerskimi atakami typu DDoS oraz w celu szybszego generowania strony WWW po stronie użytkownika końcowego (rozwiązanie to ma duży wpływ na poprawę szybkości działania strony poprzez buforowanie większości zasobów i obsługę zapytań z serwerów znajdujących się w setkach lokalizacji na świecie). Cloudflare to amerykańska firma z której usług korzysta praktycznie cały świat, w tym giganci rynku (np. Cisco) oraz duże serwisy internetowe, także z Polski. Maskowanie IP nie jest zabiegiem służącym ukrywaniu treści. Podmiot którego prawo jest naruszone nie musi znać IP, musi za to móc skontaktować się z administratorem serwisu (wszystkie dane kontaktowe serwis udostępnia na swojej stronie). Przypominam, że można go zgłosić mailowo lub korzystając z przycisku „zgłoś naruszenie”, który znajduje się przy każdym materiale wideo w CDA.pl.
Według Spółki żaden z tych powodów nie pozwala na to, aby umieszczać CDA w ww raporcie. Z amerykańskiej perspektywy obraz działalności lokalnych wydawców treści wideo może być niepełny i nieprawdziwy, dlatego przedstawimy nasze stanowisko MPAA, aby wyjaśnić ten konkretny przypadek, jak i zapobiec podobnym w przyszłości.
Jednocześnie chcemy zaprotestować przed publikowaniem informacji niepełnych i jednostronnych. Począwszy od 21 września 2018 r. CDA S.A. podlega pod przepisy wynikające z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku („rozporządzenie MAR”). W ocenie Zarządu sposób dystrybucji informacji do publicznej wiadomości przez Puls Biznesu może stanowić naruszenie artykułu 15 Rozporządzenia MAR.
W imieniu Spółki CDA S.A. Wolfgang Laskowski, rzecznik prasowy