Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Potężny wyciek danych obywateli Ekwadoru
Potężny wyciek danych obywateli Ekwadoru

Potężny wyciek danych obywateli Ekwadoru

Dane ponad 20 milionów obywateli Ekwadoru wyciekły do sieci.

Imiona, nazwiska, adresy, numery identyfikacyjne, numery telefonu oraz dane dotyczące stanu cywilnego ponad 20 milionów obywateli Ekwadoru wyciekły do sieci. W potężnym, 18 gigabajtowym, zbiorze znajduje się także dane 6,7 miliona dzieci oraz dane Julaine'a Assange'a. Twórca WikiLeaks w 2012 roku otrzymał od władz Ekwadoru azyl polityczny. Za wyciek odpowiedzialna ma być firma Novaestrat, która wymienione wyżej dane przechowywała na niezabezpieczonym serwerze zlokalizowanym w Miami na Florydzie.

W związku z wyciekiem władze Ekwadoru aresztowały już głównego menedżera IT Novaestratu, Williama Roberto G. Portal ZDNet donosi, że Novaestrat był w stanie gromadzić tak szczegółowe i obszerne dane o Ekwadorczykach najprawdopodobniej w trakcie rządów poprzedniej ekipy politycznej. W tym czasie firma ta prowadziła kilka rządowych kontraktów. Wyciek danych zainicjował także zmiany prawa dot. prywatności danych w Ekwadorze.

W lipcu tego roku podobny incydent miał miejsce w Bułgarii, kiedy to do sieci wyciekły dane 5 z 7 milionów wszystkich zamieszkujących Bułgarię osób. Dane zawierały numery identyfikacyjne, adresy oraz dane na temat przychodów. W sierpniu natomiast podobny przypadek dotyczył 14 milionów Chilijczyków w wieku powyżej 17 lat.