Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Kruszwil "promuje" Podlasie. Za publiczne pieniądze
Kruszwil "promuje" Podlasie. Za publiczne pieniądze

Kruszwil "promuje" Podlasie. Za publiczne pieniądze

Podlaski Urząd Marszałkowski wydał 50 tysięcy złotych na film, który ma promować ten region. Zlecenie dostał... Kruszwil.

Zacznijmy od tego kim jest Kruszwil. To 18 letni patostreamer, publikujący treści wątpliwej jakości na You Tube. Mówiąc w wielkim skrócie, bo człowiek ten nie jest wart żadnej napisanej o nim litery na tej stronie, to pretensjonalny, wulgarny i bezczelny "twórca", który swoje "dzieła" publikuje we wspomnianym serwisie. Prezentowane przez niego materiały nie mają żadnej wartości, przepełnione są wulgaryzmami i zachowaniem bazującym na najniższych instynktach, a mimo tego jego kanał śledzi obecnie ponad 1,2 miliona widzów. Niestety są to w większości widzowie bardzo młodzi. I taką właśnie personę wybrał sobie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego do promocji regionu - donosi serwis waszaturystyka.pl.

Siema, jestem Marek, to będzie dosyć szybki odcinek...
Co ty, gej jesteś?
Nie, po prostu chciałem pokazać jakiego masz małego.

Tak rozpoczyna się materiał mający promować Podlasie. Sfinansowany został z publicznych pieniędzy, według waszaturystyka.pl wydano na ten cel 50 tysięcy złotych. Dalej jest tylko gorzej, dlatego nie będę już cytować wypocin tego człowieka. To, co zastanawia w tym momencie bardziej, to to, kto wpadł na pomysł promocji regionu za pomocą tego indywiduum. 

Rzeczywiście miała miejsce pilotażowa współpraca z jednym z popularnych youtuberów. Jego film nie zyskał oczekiwanych zasięgów i efektów promocyjnych, dlatego ten projekt nie będzie kontynuowany. Województwo podlaskie stawia na własną aktywność w nowych mediach, przede wszystkim rozwijając własne media społecznościowe […]. Wybór wykonawcy odbył się poprzez przesłanie zapytania ofertowego dotyczącego współpracy z youtuberem.

Odpowiada Urząd Marszałkowski. Kampanię przeprowadzał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji. Przedstawiciele UM dodają jednak, że urzędnicy nie zlecają youtuberom jakichkolwiek materiałów, jedynie za pośrednictwem firmy reklamowej zlecają usługi reklamowe w postaci lokowania województwa podlaskiego na kanałach prowadzonych przez youtuberów. Czyli wybór odbył się bez ich wiedzy, co, moim zdaniem, stawia ich w jeszcze gorszym świetle.

Film, który miał promować Podlasie został opublikowany w maju 2019 roku, ale zaraz potem kanał Kruszwila został skasowany, a Kruszelowi prokuratura postawiła zarzut nakłaniania nieletniego do czynności seksualnych. Kruszwil film o nazwie Wyzwanie Podlasie opublikował ponownie, już na nowym kanale. Po wysłaniu w tej sprawie zapytań przez redaktorów waszaturystyka.pl do Urzędu Marszałkowskiego został on skasowany. Jako, że w sieci nic nie ginie można go znaleźć na innych kanałach. Z szacunku dla czytelników nie będę go tutaj publikował.

50 tysięcy złotych, rozumiecie? Na promocję Podlasia, przez Kruszwila, rozumiecie?

Aktualizacja, 10.01.2020, godz. 12.30 - Sprawa nabiera tempa. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wydał oświadczenie w sprawie artykułu na portalu waszaturystyka.pl.

Za nadzór nad realizacją materiału przygotowanego przez youtubera odpowiadał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a konkretnie ówczesny (wieloletni) wicedyrektor Michał Podbielski, który był jednocześnie prezesem zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Pan Podbielski od 6 czerwca 2019 roku przestał być zastępcą dyrektora departamentu i został z nim rozwiązany stosunek pracy. Nie pełni też funkcji prezesa PROT. Rzeczony departament w momencie zawarcia umowy z wykonawcą nie był nadzorowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Między innymi w związku z zaistniałą sytuacją dokonano zmian organizacyjnych, wskutek których departament ten przeszedł pod osobisty nadzór marszałka Kosickiego.

Nawiązana w maju ubiegłego roku pilotażowa współpraca z jednym z popularnych youtuberów nie przyniosła oczekiwanych efektów promocyjnych, dlatego projekt ten nie będzie kontynuowany. Pragnę podkreślić, że urząd nie zleca bezpośrednio youtuberom jakichkolwiek materiałów, jedynie za pośrednictwem firmy reklamowej zleca usługi reklamowe w postaci lokowania województwa podlaskiego na kanałach prowadzonych przez youtuberów. Tak też się stało w przypadku współpracy z firmą Polsat Media. Efekty tej współpracy akceptował bezpośrednio pan Podbielski.

Biuro Prawne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego analizuje możliwość podjęcia dalszych kroków prawnych w tej sprawie.