Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Fala phishingowych wiadomości właśnie spływa na skrzynki email Polaków
Fala phishingowych wiadomości właśnie spływa na skrzynki email Polaków

Fala phishingowych wiadomości właśnie spływa na skrzynki email Polaków

Nie dajcie się nabrać. Wasze skrzynki email nie zostały zablokowane.

Na skrzynki poczty elektronicznej Polaków spływają właśnie wiadomości sugerujące, że adres email adresata został zablokowany i wymaga weryfikacji. To phishing. Jeśli zalogujecie się z linku podanego w tak wyglądającej wiadomości stracicie dostęp do swojego konta. Wiadomości wyglądają tak (lub podobnie).

Szanowni Państwo,

Pragniemy przypomnieć, że 27 stycznia 2020 Państwa adres e-mail został zawieszony.

W konsekwencji tego nie mogą Państwo wysyłać ani odbierać wiadomości, korzystając z tej skrzynki e-mail.

AKTYWUJ SWÓJ E-MAIL PONOWNIE JUŻ TERAZ

Aktywując konto ponownie, odblokuje i aktywuje Pan/Pani swoją skrzynkę odbiorczą, odzyska mieć możliwość wysyłania oraz odbierania wiadomości, a także zachowa wszystkie dane.

Dziękujemy!,
Zespół Poczty

Po kliknięciu w link kryjący pod wyrażeniem AKTYWUJ SWÓJ E-MAIL PONOWNIE JUŻ TERAZ kryje się spreparowany panel logowania do poczty, w tym przypadku w serwisie Onet.pl. Strona ta jest jednak przygotowana przez przestępców i służy do wyłudzania danych, a w efekcie do przejęcia konta mailowego, które następnie może być wykorzystane do innej przestępczej działalności.

W pasku adresu widoczne jak na dłoni oszustwo. To spreparowana strona logowania do poczty elektronicznej

Co zrobić, kiedy padniesz ofiarą phishingu

Ileż to już razy pisałem na łamach Geekwebu o phishingu. Oszustwa te przybierają przeróżne scenariusze. A to na link aukcji w Allegro, a to na opłatę za rzekomą przesyłkę, a to na zablokowane konto PayPal, czy, tak jak w tym przypadku, na blokadę poczty email. Od pewnego czasu phishing kosi też równo użytkowników urządzeń mobilnych, SMSy z żądaniem dopłat do przesyłek czy zamówień, koniecznie z linkiem do płatności online. Fałszywych płatności, oczywiście. Wszystko po to, żeby wyłudzić dane logowania, a następnie kod autoryzacyjny SMS. Zanim ofiara połapie się o co właściwie chodzi konto jest już puste i pozostaje pytanie. Co teraz? Jak żyć po ataku phishingowym i co właściwie zrobić? Dowiesz się z tego wpisu.

Serię wpisów o wspólnej nazwie Nie daj się okraść znajdziesz natomiast tutaj