Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Pięć milionów profili zaufanych
Pięć milionów profili zaufanych

Pięć milionów profili zaufanych

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że z funkcji profilu zaufanego korzysta już pięć milionów Polaków i Polek.

5 008 830 – dokładnie tylu Polaków korzysta z profilu zaufanego (PZ), klucza do usług szeroko pojętej e-Administracji. Niecałe cztery lata temu miało go około 400 tysięcy osób, z czego w większości byli to urzędnicy wykorzystujący PZ służbowo. Najbliższą okazją, żeby z takiego profilu zaufanego skorzystać może być złożenie rocznej deklaracji podatkowej. W tym roku, już po raz drugi, będziemy mogli złożyć ją w całości elektronicznie za pośrednictwem serwisu podatki.gov.pl.

e-PiTy dostępne będą od 15 lutego

Polacy coraz chętniej korzystają z e-administracji. Najlepszym dowodem na rekordowe zainteresowanie e-usługami jest właśnie popularność profilu zaufanego.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Tylko w ubiegłym roku założyło go dokładnie 2 114 370 osób. A to oznacza, że w 12 miesięcy 2019 roku Polacy założyli tyle profili, co przez niemal… siedem lat. Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie działając online

dodaje szef cyfryzacji

Wiele wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym przełomem w historii profilu zaufanego. Od początku tego roku przybyło niemal 360 tysięcy nowych właścicieli PZ.

Profil zaufany przyda się wszystkim, niezależnie o tego ile mamy lat. Dzięki niemu bez konieczności wizyty w urzędzie możemy m.in.:

  • złożyć wniosek o nowy dowód osobisty,
  • zgłosić online narodziny dziecka,
  • zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego,
  • sprawdzić swoje punkty karne,
  • zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu,
  • ale i siedząc w swoim ulubionym fotelu, z kubkiem kawy wysłać pismo do urzędu.

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w Internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Możesz go założyć online lub poprzez wizytę w punkcie potwierdzającym.

Najbardziej chyba popularną metodą jest użycie do tego celu własnego konta bankowości internetowej. Jeżeli twoje konta daje taką możliwość (w tej chwili dają taką możliwość PKO, Inteligo BZ WBK, Pekao, mBank, ING, envelo, i Millenium) po zalogowaniu się wyszukaj stosowny formularz, wypełnij go i zatwierdź. Po poprawnym założeniu profilu za każdym razem, gdy chcesz zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania przez bankowość elektroniczną.

Usługę profilu zaufanego na koncie ING znajdziesz w opcji Usługi i narzędzia
Na koncie w banku Pekao profil zaufany znajdziemy w zakładce e-Urząd
Po założeniu PZ logujesz się za jego pomocą do usług e-Administracji


Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj geekweb.pl na: