Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Bank Millennium da ci 700 złotych? Nie da
Bank Millennium da ci 700 złotych? Nie da

Bank Millennium da ci 700 złotych? Nie da

Wśród sponsorowanych postów na Facebooku pojawiają się te sugerujące, że bank Millennium przekazuje swoim klientom 700 złotych na konto. Nie dajcie się nabrać, to oczywiście kolejna kampania oszustów.

Niebezpiecznik w jednym z najnowszych wpisów informuje, że sporo osób na Facebooku widuje reklamy rzekomo banku Millennium informujące, że tenże przekazuje na konta klientów, w ramach jakiejś promocji najwidoczniej, kilkaset złotych - są wersje z 700 i 900 złotymi. Nie dajcie się nabrać, po kliknięciu w takie sponsorowane posty zostajecie przekierowani na inne, klasycznie phishingowe adresy.

Czy trzeba przypominać o tym, czym jest phishing?

To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) albo nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej. W tym przypadku na chęci (chciwości?) uzyskania sporej korzyści materialnej. Ofiara wpisuje swoje dane logowania na stronie spreparowanej przez oszustów, a potem dzieje się magia - z konta ofiary, już tego faktycznego, znikają pieniądze. Pukasz się w głowę, jak można się na to nabrać? Metody phishingu są już tak wyrafinowane, że ofiarą paśc może każdy, znajdą twój czuły punkt lub słabszy dzień.

Padłem ofiarą. Co robić?

Pisałem również i o tym. Przede wszystkim, jeśli to tylko możliwe, udokumentuj to, co właśnie się stało. Jeśli możesz zrób screeny ekranów na których podawałeś swoje dane, zapamiętaj domeny z którymi się łączyłeś, nie usuwaj wiadomości, które sugerowały ci dopłatę lub przesyłały jakieś linki. Poinformuj koniecznie swój bank o tym, że zostałeś okradziony, sprawę jak najszybciej zgłoś także policji. Zgłoś od razu także do swojego banku żądanie zwrotu pieniędzy! Resztę porad znajdziesz w podlinkowanym tekście.