Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site
Trzeci w historii halving Bitcoina za nami
Trzeci w historii halving Bitcoina za nami

Trzeci w historii halving Bitcoina za nami

Do trzeciego w historii halvingu Bitcoina doszło 12 maja 2020 roku.

Halving to zjawisko związane z kryptowalutą Bitcoin, polegające na zmniejszeniu wysokości nagrody, jaką otrzymują wydobywający dzięki mocy obliczeniowej swoich sprzętów tzw. górnicy. Obecnie za prowadzenie obliczeń, które doprowadzą do powstania kolejnego bloku sieci kryptowalutowej otrzymywać będzie się 6,25 BTC. Do tej pory było to 12,5 BTC.

Blok to pakiet (zbiór) transakcji, danych w sieci blockchain, który jest tworzony w odpowiednim, dla każdego blockchaina innym, czasie. 

Pomimo dużych oczekiwań w stosunku do halvingu, związanych z wystrzeleniem w górę kursu Bitcoina, na razie to nie nastąpiło. Faktem jest jednak, że w przeszłości kolejne, symboliczne poziomy cena tej kryptowaluty osiągała dopiero w kilkanaście miesięcy po ścięciu połowy nagród za wydobycie. Obecny kurs Bitcoina to 38222 zł.

Tymczasem Robert Anacki z Porozumienia Jarosława Gowina napisał dziś na Twitterze, że jego ugrupowanie pracuje nad zmianami w prawie dotyczącymi uregulowania runky kryptowalut w Polsce. Mają to być przepisy dotyczące kwestii podatkowych i związanych z tokenizacją, czyli emitowaniem cyfrowych aktywów. Proces legislacyjny miałby zostać przeprowadzony do końca tego roku.

Do dwóch poprzednich halvingów na Bitcoinie dochodziło już w 2012 i 2016 roku. Nagroda za wydobycie zmniejszała się wtedy odpowiednio z 50 do 25 oraz z 25 do 12,5 BTC. Kolejny, po wydobyciu 210 tysięcy bloków, przewidywany jest na 2024 rok.