Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

#FakeNews: Tomasz Stockinger nie żyje?

#FakeNews: Tomasz Stockinger nie żyje?
#FakeNews: Tomasz Stockinger nie żyje?

Ta fałszywa informacja od wczoraj krąży po Internecie.

Od wczoraj informacja o rzekomej śmierci aktora Tomasz Stockiengera została w tysiącach udostępniej rozpowszechniona w portalach społecznościowych, znalazła się także na Wykopie. Uspokajam i wyjaśniam, aktor żyje, a informacja jest całkowitym fake newsem.

Zobacz także: Jak powstaje fake news?

Fałszywą informację podał 22 maja pseudo portal informacyjny o nazwie Portal Trójmiasto 24. Oczywiście nikt pod tekstem nie podpisuje się z imienia i nazwiska, a sam serwis nie posiada nawet własnej domeny - wszystko ustawione jest na darmowym hostingu i w domenie prv.pl. Strona w Wordpressie powstała zresztą zupełnie niedawno, bo cały jej dotychczasowy dorobek to cztery wpisy, łacznie z prezentowanym fake'iem.

Dziwi jedynie, i to nie pierwszy raz, całkowity brak jakiejkolwiek refleksji wśród tysięcy osób decydujących się udostępnić tak wąpliwej rzetelności informację w swoich mediach społecznościowych. Podstawowa wiedza na temat sposobów weryfikacji informacji w sieci oraz rzetelnych ich źródłach wciąż najwidoczniej nie jest tak powszechna, jak mogło by się nam wydawać.