Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowe funkcjonalności w usłudze mObywatel

  • Mobile
  • Opublikowano

Możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania danych – oto nowość w naszej aplikacji mObywatel. Jako pierwsi z tego rozwiązania mogą korzystać użytkownicy platformy mojePZU.

Zaczynamy od współpracy z PZU, ale z nowej funkcjonalności będą mogli korzystać także klienci innych instytucji. Wystarczy, że te firmy, urzędy, czy uczelnie dołączą do naszego projektu. To ważny kamień milowy w rozwoju aplikacji mObywatel. To również odpowiedź na potrzeby instytucji, biznesu, ale przede wszystkim obywateli.

- mówi Marek Zagórki, minister cyfryzacji.

Do zestawu już istniejących funkcji aplikacji mObywatel Ministerstwo Cyfryzacji dodaje kolejną – możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych. W jakich sytuacjach może przydać się to rozwiązanie?

Oto tylko kilka przykładów:

  • rejestracja w usługach zaufanych instytucji,
  • potwierdzanie danych/tożsamości,
  • przekazywanie danych do zaufanych instytucji, systemów miejskich, gminnych,
  • szybkie i bezbłędne wypełnianie formularzy rejestracyjnych,
  • skrócenie procesów uwierzytelniania,
  • odbiór dokumentacji – np. medycznej, świadectw, dyplomów zawodowych,
  • procesy rekrutacyjne – np. na studia.

Aby szybko i skutecznie przekazać swoje dane instytucji, wystarczy w aplikacji w zakładce mTożsamość wybrać opcję Przekaż instytucji i zeskanować udostępniony przez tę instytucję kod QR. Każda instytucja, która zgłosi chęć korzystania z takiej możliwości, otrzyma możliwość generowania unikalnych kodów.

Co najważniejsze, za pośrednictwem mObywatela dane są przekazywane nie tylko szybko i wygodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Próby podmiany kodów, czy ominięcia systemu weryfikacji są niemożliwe. Użytkownik aplikacji ma pełną kontrolę nad procesem. Widzi do jakiej instytucji przekazuje dane, widzi jakie dane są przekazywane. Wszystko dzieje się w sposób świadomy i kontrolowany - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Już dziś zachęcamy samorządy i np. firmy świadczące usługi medyczne, czy ubezpieczeniowo-finansowe do dołączenia do naszego projektu.

– dodaje szef MC.

Pierwszą instytucją, która udostępnia swoim klientom takie ułatwienie jest PZU. To pierwsza firma w Polsce, która wdrożyła to rozwiązanie.

Polacy chętnie korzystają z wszelkich udogodnień, jakie niesie ze sobą rewolucja cyfrowa. Zwłaszcza w ostatnim czasie innowacyjne rozwiązania, pozwalające załatwić sprawy zdalnie, zdały egzamin i cieszą się ogromną popularnością. Dlatego wraz z Ministerstwem Cyfryzacji uruchamiamy pionierskie rozwiązanie. Dzięki aplikacji mObywatel, szybko i bez wychodzenia z domu, można potwierdzić swoją tożsamość i skorzystać z wielu usług w portalu mojePZU.

– mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, członek zarządu PZU.

Aktualizacja aplikacji o nowe funkcjonalności pojawi się jużwkrótce w Google Play i AppStore.