Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Zarejestrować na szczepienie można się również przez SMS, ale uwaga na oszustów

Michał Miśko
Opublikowano

Ruszył proces rejestracji na szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia za pomocą SMS. To wygodne, ale może dojść do nadużyć i oszustw.

Dla osób w wieku co najmniej 70 lat uruchomiono dodatkowy kanał rejestracji na szczepienie. To wiadomość SMS, którą należy wysłać na numer 664 908 556. To wygodne, ale należy zwrócić szczególną uwagę na ewentualne próby oszustwa w ten sposób lub też próby wyłudzenia danych.

Jak się zarejestrować przez SMS?

Na stronach rządowych znajdziemy kompletną instrukcję rejestracji na szczepienie poprzez SMS:

Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556
Powinieneś otrzymać SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony o numer PESEL
Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a
Zostaniesz poproszony o Twój kod pocztowy. Dzięki temu, zaproponujemy Ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.
Wpisz kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222
Otrzymasz informację o:
najbliższym możliwym terminie szczepienia,
adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane,
a także godzinie szczepienia.
7. Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK.

8. Jeżeli odpowiedziałeś TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona. Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.

9. Jeśli termin i lokalizacja Ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji!

10. Jeżeli odpowiedziałeś NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.

UWAGA! Jeżeli się pomylisz i wpiszesz błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniesz SMS-a z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.

Uwaga na oszustwa

Na możliwość oszustwa zwraca jednak uwagę CERT Polska. SMSy mogą bowiem trafiać do osób mniej technicznych, który wcale nie chciały rejestrować się za pomocą tego kanału, a mogą uznać, że ta forma kontaktu jest zachętą ze strony rządu i sprowokowane tym oddadzą swoje dane w niepowołane ręce. O tym jakie konsekwencje może nieść za sobą kradzież tożsamości pisaliśmy już nie raz. Pisaliśmy również o tym jak chronić swoje dane osobowe. Przedstawiciele rządu przypominają w związku z tym, że tylko numer 664 908 556 jest przeznaczony do rejestracji na szczepienia poprzez SMS. Jeżeli dostaniesz SMS-a z innego numeru, nie odpowiadaj! Może to być próba wyłudzenia pieniędzy - możesz zostać poproszony o zalogowanie się do swojego banku np. pod pretekstem weryfikacji, lub danych. Przypominamy również, już z własnej inicjatywy, że nawet otrzymany SMS z numeru podanego wyżej, a o który wcześniej nie prosiliśmy rejestrując się, może być próbą oszustwa tzw. spoofingu, czyli podszywania się pod wiarygodne numery czy usługi (jak to miało miejsce np. w przypadku ING). Bądźcie czujni.