Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Huawei odpala własny system operacyjny dla urządzeń mobilnych

Michał Miśko
Opublikowano

Mate40 i Mate X2 to pierwsze smartfony Huawei, które dostaną nowy system operacyjny HarmonyOS.

Huawei odpalił własny system operacyjny HarmonyOS, aby uniezależnić się od Androida. Na pierwszy ogień poszły flagowce Mate40 i Mate X2. Nowy system dostały też Watch Series 3 i tablet MatePad Pro.

O własnym systemie operacyjnym Huawei mówiło od 2019 roku, czyli od momentu w którym Stany Zjednoczone nałożyły sankcję na chińską firmę, związane z rzekomą ścisłą współpracą firmy z rządem tego państwa. Od tego momentu światowej opinii publicznej nie przedstawiono żadnych wiarygodnych dowodów na poparcie tej tezy, ale sankcje USA oraz innych krajów skierowane w Huawei pozostały. HarmonyOS rozwijany był z kolei już od roku 2016. Zdaniem przedstawicieli firmy system operacyjny działa na różnych platformach i jest łatwy we wdrożeniu przez deweloperów. 

 

Huawei zapowiedziało również, że zamierza zaktualizować wiele starszych modeli swoich telefonów do nowego systemu operacyjnego. Proces aktualizacji przebiegać ma przez cały rok. Tylko w tym roku obsługę HarmonyOS ma otrzymać ponad 100 róznych produktów. W sumie ma to być ponad 300 milionów sztuk urządzeń pracujących pod kontrolą autorskiego systemu do końca 21 roku. To, co ma zapewnić sukces Harmony to duzy wybór aplikacji działających na tym systemie, czyli coś czego niedobór spowodował porażkę takich projektów jak np. Windows Phone. Huawei juz w tej chwili posiada w swoim portfolio usługi tożsame z Google Mobile Services pod postacią Huawei Mobile Services i wciąż rozwijające się AppGallery. Obecnie usługa ta notuje ponad 540 milionów aktywnych użytkowników z całego świata miesięcznie.