Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Bolt wyceniany jest już na 4,75 miliarda dolarów i wchodzi w dostawy zakupów

Michał Miśko
Opublikowano
Bolt wyceniany jest już na 4,75 miliarda dolarów i wchodzi w dostawy zakupów
Bolt

Nowa wycena Bolta jest ponad dwukrotnie wyższa, niż poprzednia i kształtuje się na poziomie 4,75 miliarda dolarów. Ponad 700 milionów dolarów wpompowali w nią ponownie Sequoia oraz inne fundusze.

Firma venture capital Sequoia oraz fundusze Ghisallo, Tekne, a także już wspierający G Squared, D1 Capital i Naya powiększyli o 713 milionów dolarów finansowanie estońskiego Bolta, który obecnie chce wejść w branżę dostaw zakupów bezpośrednio do domu klienta. Bolt wyceniany jest już na zawrotne 4,75 miliarda dolarów, co stanowi ponad dwa razy tyle, ile w trakcie ostatniej wyceny.

Jesteśmy teraz całkowicie inną firmą, niż te 18 miesięcy temu. Rynek transportu na życzenie całkowicie się zregenerował, a dostawy żywności, które były relatywnie niewielką gałęzią naszej działalności dziś jest jedną z największych tego typu firm w Europie, powiedział CNBC założyciel Bolta, Markus Villig.

Bolt powstał jako Taxify w Estonii, pierwotnie jako firma dowożąca ludzi na życzenie, podobnie jak Uber. Od momentu powstania firma weszła jednak na inne rynki związane z szeroko pojętym małym transportem - dostaw żywności do klientów, car sharingiem, wypożyczalnią elektrycznych hulajnóg i rowerów. Obecnie Bolt planuje mocne wejście w branżę dostaw zakupów do klienta. To, co ma ich wyróżniać, to obietnica dostaw zakupów do klienta w 15 minut. Na poczatek Bolt chce wystartować w 10 krajach Europy. Szef Bolta zapowiada jednak, że na tym nie koniec, a jego plany sięgają powstania super aplikacji z wieloma różnymi usługami z wielu różnych dziedzin. Do osiągnięcia tego celu potrzebne będą jednak miliardy euro inwestycji w ciągu najblizszych lat.

Obecnie po zwolnieniu spowodowanych pandemią Covid-19 Bolt zyskuje siły o popularność i obsługuje już ponad 75 milionów klientów w 45 krajach Europy i Afryki.