Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

PKO wdrożyło procedurę, która pomaga walczyć ze spoofingiem

Michał Miśko
Opublikowano

PKO Bank Polski próbuje walczyć ze spoofingiem. Oczywiście, chodzi tylko o oszustwa, które dotyczą PKO, ale zawsze to jakiś start.

Masz wątpliwości, czy dzwoni doradca lub konsultant z banku? Teraz możesz zweryfikować jego tożsamość w aplikacji IKO. Bank PKO wdrożył procedury, które, może chociaż odrobinę, pozwolą zminimalizować ryzyko związane ze spoofingiem. W chwili, kiedy zadzwoni konsultant z banku PKO możesz poprosić go o weryfikację jego tożsamości. W tym momencie, w aplikacji IKO, pojawić powinno się powiadomienie push w którym pojawią się dane osoby z którą rozmawiasz. 

Grafika pokazująca weryfikację tożsamości konsultanta w banku PKO BP

Poproś konultanta o podanie imienia i nazwiska, stanowiska oraz miejsca z którego dzwoni. Jeśli te dane będą ze sobą zbieżne oznacza to, należy takie połączenie zatwierdzić, mając pewność, że jest bezpieczne. Jeśli pracownik banku odmówi weryfikacji lub poda błędne dane – należy się rozłączyć i zadzwonic na infolinię banku, w przypadku PKO to numer 800 302 302.

Wdrożenie takich procedur może pomóc w minimalizacji, dość powszechnego w ostatnim czasie, oszustwa w którym, poprzez spoofing caller ID, dzwoniący wyłudzają np., pod różnym pozorem, dane do logowania do bankowości elektronicznej. W efekcie takiego oszustwa ofiara, jesli nie wykaże się wystarczającą czujnością, może stracić wszystkie środki finansowe z konta. Walkę ze spoofingiem, po serii ataków na dziennikarzy oraz polityków, zapowiedział także pion cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak na razie nie znamy jednak żadnych szczegółów.

 

 technologia i rozrywka