Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

28 grudnia 2024. To data po której wszystkie urządzenia będzie można ładować jednym kablem

Michał Miśko
Opublikowano

Po 28 grudnia 2024 roku wszystkie nowo sprzedawane telefony na terenie Unii Europejskiej powinny posiadać ustandaryzowany wtyk ładowania baterii. Producenci laptopów mają na ujednolicenie swoich sprzętów czas o dwa lata dłuższy.

Głosowanie nad wprowadzeniem jednego standardu ładowania sprzętów przenośnych w Unii Europejskiej odbyło się na poczatku października. 602 europosłów zagłosowało wtedy za przyjęciem na terenie Unii Europejskiej jednego standardu ładowania smartfonów i tabletów. 13 było przeciw. Zgodnie z nowym prawem producenci sprzętów sprzedawanych na terenie Wspólnoty, od 28 grudnia 2024, będą musieli mieć ustandaryzowany do USB-C port ładowania. Dotyczy to, między innymi, wszystkich smartfonów oraz tabletów sprzedawanych w Unii, także tych od Apple. Producenci laptopów na ujednolicenie swoich standardów będą mieli czas o dwa lata dłuższy. 

Unia Europejska zajęła się na poważnie tematem standardu ładowania smartfonów już w lutym 2020 roku. Przegłosowano wtedy odpowiednią rezolucję. Podobne rozwiązania dyskutowane były jednak na terenie UE już od dekady. Powodem wzięcia na tapet takiego pomysłu był plan zmniejszenia ilości wytwarzanych w Europie elektrośmieci. 

Nowe rozwiązania na terenie zjednoczonej Europy mają dotyczyć wszystkich producentów, w tym Apple, które od zawsze stosuje własne rozwiązania. Firma z Cupertino ruch Komisji Europejskiej, jak nietrudno zgadnąć, oceniała negatywnie, twierdząc, że zatrzyma to innowacje i spowoduje w efekcie szkodę dla użytkowników. Ostatecznie jednak Apple, słowami Grega Joswiaka, przystało na takie rozwiązanie. Złącze USB typu C może być montowane w iPhone'ach już w przyszłym roku, głosił niedawny raport CNBC. Jeśli Apple zastosowałoby to rozwiązanie już w iPhonie 15 oznaczałoby to w praktyce ujednolicenie USB-C na całym świecie. Dotychczas iPhone korzystał wyłącznie ze swoich standardów.

Zdaniem oficjeli europejskich opsisywane rozwiązania pozwolą zredukować ilość elektrośmieci o 11 tysięcy ton rocznie. Nowe prawo ma obowiązywać na terenie Unii, ale również na terenie Irlandii Północnej (która została w  obrębie jednolitego rynku towarów UE), zgodnie z zapisami umowy brexitowej. Nie będzie jednak obowiązywać na terenie Wielkiej Brytanii, która, na ten moment, nie przewiduje podobnego ruchu i nie ma obowiązku dostosowywania się do standardów UE (UK jest poza jednolitym rynkiem towarów UE).

Oprócz telefonów i tabletów jeden standard ładowania USB-C dotyczyć będzie czytników e-booków, myszek i klawiatur, urządzeń GPS, słuchawek, kamer, konsol przenośnych i głośników bezprzewodowych.

 

 

 technologia i rozrywka