Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

W 2019 roku wygenerowaliśmy rekordową ilośc elektro-śmieci

  • Nauka
  • Opublikowano

Szybki postęp technologiczny wygenerował rekordową ilość elektro-śmieci.

Najnowszy raport Global E-waste Statistics Partnership wskazuje, że w ciagu ostatnich pięciu lat wzrost produkcji elektro-śmieci na świecie wyniósł 21 procent. W samym 2019 roku każdy mieszkaniec Ziemi wyprodukował statystycznie 7,3 kilograma odpadów elektronicznych, co daje łącznie 53,6 milionów ton elektronicznych śmieci zeskładowanych w przeróżnych miejscach w samych tylko 12 miesiącach 2019 roku. Jednocześnie raport GESP wskazuje, że jedynie 17,4 procenta z tych odpadów zostało odpowiednio udokumentowanych i przetworzonych powtórnie, czy de facto zeskładowanych w sposób całkowicie legalny. Co to oznacza? Oznacza to, że zmarnowaliśmy jako ludzkość około 57 miliardów dolarów. Tyle bowiem, orientacyjnie, wynosi wartość metali szlachetnych, które wykorzystywane są do budowy elektroniki, a które można by z tych odpadów odzyskać.

Najwięksi e-śmieciarze świata

Największe pokłady śmieci elektronicznych, jak nietrudno zgadnąć, pochodzą z Azji. Niekwestionowany lider w tym niechlubnym rankingu wytworzył aż 24,9 milionów ton odpadów. Drudzy są mieszkańcy obu Ameryk z dorobkiem ponad 13 milionów ton. Jako Europejczycy zajmujemy nijnizszy stopień podium. W 2019 roku zdołaliśmy wytworzyć 12 milionów ton elektronicznych śmieci. Daleko za nami znajduje się Afryka z wynikiem niespełna 3 milionów ton (2,9) oraz Oceania - 0,7 miliona ton e - smieci.

Jednocześnie Europa jest liderem, jeśli chodzi o ranking zbiórki i powtórnego przetworzenia tego typu odpadów - choc wciąż liczby te mogły by być większe. Na Starym Kontynencie wkaźnik ten wynosi  42,5 procenta. To jednak sporo w porównaniu z innymi - w Azji to jedynie 11,7 procenta, w obu Amerykach 9,4, w Oceanii 8,8, a w Afryce statystyki te nie sięgają nawet 1 procenta. Oczywiście pamiętać należy, że statystyki te dotyczą jedynie tych 9,3 miliona ton (17,4 procenta) odpadów, których składowanie i przetworzenie zostało prawidłowo i zgodnie z prawem udokumentowane.

Co to są elektro-śmieci

Pod pojęciem elektro-śmieci (EEE lub e-waste) nazywamy wszystkie urządzenia oparte o komponenty elektroniczne zasilane z sieci lub poprzez baterie. Są to np. sprzety służące do chłodzenia, klimatyzowania, ekrany i monitory, oświetlenie typu LED czy fluorescencyjnego, duży i mały sprzęt RTV i AGD oraz wszelki sprzet IT. Co ciekawe, pod kategorię tę nie sąobecnie podporządkowane żadne baterie, akumulatory czy elektroniczne części samochodowe. W Europie produkty podlegające pod elektryczne i elektroniczne reguluje tzw. Dyrektywa WEEE 2 (zastąpiła Dyrektywę WEEE 2002/96/WE - Dyrektywa 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrotechnicznego i elektronicznego), obowiązująca od 14 sierpnia 2012 roku. Jej wdrożeniem w Polsce jest Ustawa z dnia 15 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.