Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Brytyjski rząd przejmie udziały w spółce OneWeb

  • Nauka
  • Opublikowano

Brytyjski rząd, wespół z indyjskim Bharti Global, za kwotę 500 milionów dolarów przejmie udziały w spółce OneWeb.

Założona w 2012 roku spółka OneWeb w marcu tego roku ogłosiła upadłość. Plany spółki od chwili założenia były ambitne - dostarczanie szybkiego internetu do każdego miejsca na Ziemi. Pomóc miała w tym konstelacja 650 satelitów umieszczonych na orbicie naszej planety. Pierwsze sześć OneWeb oraz Airbus, z którym spółka związała się na zasadzie joint venture w 2015 roku, wystrzelone zostały pod koniec lutego 2019 roku. Druga partia, licząca 34 satelity, została wystrzelona w lutym 2020 roku. Całe przedsięwzięcie miało zakończyć się w 2021, ale tuż po wystrzeleniu drugiej transzy satelitów pojawiły się informacje o zapaści w OneWeb. W zaledwie sześć dni dni po drugim wyniesieniu na orbitę satelitów spółka ogłosiła upadłość.

Chęć przejęcia spółki wyraziły różne podmioty, ale ostatecznie do konsorcjum złożone z rządu Wielkiej Brytanii i indyjskiego Bhardi Global, za cenę pół miliarda dolarów ostatecznie przejmuje 20 procent firmy. Brytyjski rząd planuje w ten sposób osiągnąc cel polegający na zastąpieniu w przestrzeni kosmicznej europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Szacuje się, że cel ten kosztowałby budżet UK finalnie aż 4,5 miliarda funtów.

W oneWeb od momentu powstania zainwestowano około 3 miliardów dolarów. Oprócz rządu Wlk. Brytanii 47 procent udziałów jest własnością SoftBanku, który zainwestował 2,25 miliarda dolarów. Inni inwestorzy to Airbus, Qualcomm, Intelsat, wspomniany Bharti Enterprises, Coca Cola, Group Salinas, Hughes Network Systems i Virgin Group.