Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Misja Crew Dragon zakończona. Behnken i Hurley wracają na Ziemię

Michał Miśko
Opublikowano

Dwóch astronautów NASA, Bob Behnken i Doug Hurley, rozpoczną jeszcze dziś procedurę powrotu na Ziemię.

30 maja tego roku, po raz pierwszy od 2011 roku, amerykańscy kosmonauci wystartowali z własnej ziemi w misji The SpaceX - Demo 2. Dzień później dokowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na której spędzili ostatnie dwa miesiące. Dziś przyszedł czas powrotu. Procedura rozpocznie się o 23.15 polskiego czasu. O tej porze Bob Behnken i Doug Hurley mają zając miejsca w kapsule Dragon, tej samej w której dotarli do ISS. Następnie nastąpi odłączenie od stacji i powrót na Ziemię. Ich wodowanie na Atlantyku przewidziane jest na jutro, na godzinę 20.42 polskiego czasu. Czekać tam na nich będzie już ekipa poszukiwawczo - ratunkowa SpaceX GO Navigator.

Misja Behnkena i Hurleya była wyjątkowa z co najmniej kilku względów. Przede wszystkim, był to pierwszy start z terenu USA od zakończenia programu lotów wahadłowcami. Od tego momentu Amerykanie w celu dostania się stacji kosmicznej wykorzystywali sprzęt rosyjski. Po drugie, po raz pierwszy w historii astronauci NASA wykorzystywali w misji całkowicie prywatny statek kosmiczny. A sprzęt to nie byle jaki. Rakieta SpeceX Falcon 9 ma nową konstrukcję, która znacznie obniża koszty takich misji, sama kapsuła wyposażona jest w super systemy bezpieczeństwa, a jej wnętrze - jak na standardy kosmiczne - jest ogromne i świetnie wyposażone.