Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Crew Dragon wodował. Behnken i Hurley są już "w domu"

  • Nauka
  • Opublikowano

Dwóch astronautów NASA, Bob Behnken i Doug Hurley, powrócili na Ziemię. Kapsuła Crew Dragon wodowała na Atlantyku.

30 maja tego roku, po raz pierwszy od 2011 roku, amerykańscy kosmonauci wystartowali z własnej ziemi w misji The SpaceX - Demo 2. Dzień później dokowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na której spędzili ostatnie dwa miesiące, mówiąc dokładniej 62 dni. Na badaniach naukowych w kosmosie spędzili 114 godzin. Odbyli także cztery kosmiczne spacery. Wczoraj przyszedł czas powrotu. Procedura rozpoczęła się o 23.15 polskiego czasu. Bob Behnken i Doug Hurley zajęli miejsca w kapsule Dragon, tej samej w której dotarli do ISS. Następnie odłączyli się od stacji i rozpoczęli powrót na Ziemię. Po 18 godzinach podróży wodowali na Atlantyku, cali i bezpieczni. To istotna informacja, ponieważ w trakcie wchodzenia w atmosferę ziemską temperatura na powierzchni kapsuły sięga ponad 1900 st. Celsjusza. Następnie, na określonej wysokości, rozpoczęła się procedura otwarcia czterech spadochronów, które niezawodnie spowodowały łagodny opad aż kapsuła osiadła na wodzie. Misja SpaceX - Demo 2 okazała się pełnym i historycznym sukcesem. Na miejscu czekała już na astronautów załoga poszukiwawczo - ratunkowa SpaceX GO Navigator. Ostatni raz Amerykanie wodowali misję kosmiczną 45 lat temu, był to Apollo-Soyuz Test Project.

Misja Behnkena i Hurleya była wyjątkowa z co najmniej kilku względów. Przede wszystkim, był to pierwszy start z terenu USA od zakończenia programu lotów wahadłowcami. Od tego momentu Amerykanie w celu dostania się stacji kosmicznej wykorzystywali sprzęt rosyjski. Po drugie, po raz pierwszy w historii astronauci NASA wykorzystywali w misji całkowicie prywatny statek kosmiczny. A sprzęt to nie byle jaki. Rakieta SpeceX Falcon 9 ma nową konstrukcję, która znacznie obniża koszty takich misji, sama kapsuła wyposażona jest w super systemy bezpieczeństwa, a jej wnętrze - jak na standardy kosmiczne - jest ogromne i świetnie wyposażone. Tak naprawdę misja Hurleya i Behnkena była finalnym testem kapsuły i SpaceX już przygotowuje kolejne loty Dragona. Następny ma się odbyć już we wrześniu, kolejny wiosną 2021roku.