Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

I jeszcze jeden i jeszcze raz o tym jak działają maseczki

  • Nauka
  • Opublikowano

Będzie jeszcze raz o maseczkach i ich skuteczności.

I choć wygląda to trochę jak walka z wiatrakami, bo antymaseczkowcy i negocjoniści pandemii koronawirusa nie przyjmują żadnych racjonalnych, ani naukowych argumentów, to pokuszę się o opisanie jeszcze jednego doświadczenia pokazującego jak wiele drobnoustrojów z naszych ust wydostaje się bez maseczki oraz z nałożoną na twarz ochroną.

A jeśli chcecie poznać wcześniejsze wpisy dotyczące maseczek i badań nad nimi to polecam ten lub ten link.

Opisane w tym wątku doświadczenie wykonał dr Rich Davis, mikrobiolog z Providence Sacred Heart Medical Center z Spokane w stanie Washington. Do czterech szalek Petriego dr Davis kolejno nakichał, śpiewał przez jedną minutę, mówił przez jedną minutę oraz dwa razy nakasłał. Zrobił to bez ochrony na twarz i nos (maseczki). Następnie te same czynności wykonał już z nałożoną na twarz i nos maseczką. Wyniki są oczywiste. Gołym okiem widać jak wiele bakterii i innych cząstek wydobywa się z naszych ust i nosa w trakcie tych zwyczajnych czynności w momencie, kiedy nie mamy założonej maseczki oraz kiedy taką maseczkę założymy.

Szalka Petriego, płytka Petriego – naczynie laboratoryjne w kształcie okrągłej podstawki (spodka) o szerokim, płaskim dnie i niskich (w stosunku do średnicy) ścianach bocznych, wykonane ze szkła lub przezroczystych tworzyw sztucznych. Pojęcie szalki Petriego może odnosić się zarówno do pojedynczego naczynia, jak i kompletu dwóch szalek o różnej średnicy, po złożeniu tworzących celowo nieszczelny, często wyposażony w żebra wentylacyjne, zestaw (podstawka i nakrywka). Nazwa naczynia pochodzi od niemieckiego mikrobiologa, Juliusa Richarda Petriego, który wymyślił je w 1877 roku.

Dr Rich Davis wykonał jeszcze jedną demontrację w której pokazał jak wiele drobinek z naszych ust bez maseczki oraz z maseczką na ustach i nosie zostaje wyrzuconych biorąc również pod uwagę trzymanie dystansu. Pierwsza próba dotyczy dystansu dwóch stóp, czyli 60 cm, druga czterech stóp, czyli ponad 120 cm, a trzecia sześciu, czyli blisko 183 cm.

Niezmiennie należy pamiętać oczywiście o tym jak prawidłowo nałożyć, zdjąć oraz użytkować maseczkę.