Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Do 2030 Wielka Brytania chce zasilić energią wiatrową każde domostwo

  • Nauka
  • Opublikowano

Premier Wielkiej Brytanii zapowiada, że do 2030 roku każde domostwo w Wielkiej Brytanii zostanie zasilone energią z farm wiatrowych.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, zapowiedział rządową inwestycję rzędu 160 milionów funtów w elektrownie wiatrowe zlokalizowane na morzu. Do 2030 roku Wielka Brytania, która już teraz szeroko korzysta z tego typu technologii, chce być absolutnym liderem w tej dziedzinie i zapewnić zasilanie każdego domostwa za pomocą tak właśnie wytworzonej energii.

Elektrownia wiatrowa – elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. W 2018 roku elektrownie wiatrowe dostarczyły ludzkości 1270 TWh, czyli 4,8% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Wierzymy, że w ciągu 10 lat elektrownie wiatrowe zasilą każdy dom w naszym kraju, zgodnie z tym, co planujemy, czyli podnosząc nasz cel do 30, 40 gigawatów. Twoja pralka, piekarnik, i inne elektryczne urządzenia będą zasilane bez poczucia winy z tego wietrzyku, który hula wokół naszej wyspy - powiedział Johnson na konferencji Partii Konserwatywnej.

Zwiększenie udziału energii wiatrowej jest jednym z postulatów Partii Johnsona sformułowanych w programie z 2019 roku. Żeby ten cel osiągnąć rząd brytyjski chce zainwestować 160 milionów funtów w budowę fabryki turbin wiatrowych, która dodatkowo ma wygenerować 60 tysięcy nowych miejsc pracy. 

Według aktualnych danych Wielka Brytania już w tej chwili operuje farmami wiatrowymi, które generują niewiele ponad 10 gigawatów energii. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec 2019 roku w Polsce pracowało ponad 1200 instalacji wiatrowych. Największa z nich ma moc 120 MW. Największą farmą wiatrową w naszym kraju jest Margonin. Składa się z 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW, pozwala to zaspokoić potrzeby energetyczne 90 tysięcy gospodarstw domowych. Moc wszystkich zainstalowana farm wiatrowych w Polsce wynosi obecnie ponad 6,25 GW.