Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nobel w dziedzinie chemii za opracowanie metody edycji genomu

  • Nauka
  • Opublikowano

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymały Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna.

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymują dwie kobiety, Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Nagrodzone zostały za oproacowanie metody edycji genomu.

Tegoroczny chemiczny Nobel przyznany został za opracowanie innowacyjnych technik edycji genomu znanych pod nazwą CRISPR/Cas9. Nożyczki molekularne, jak nazywa się potocznie tę metodę, umożliwiają przeprowadzenie niezwykle trudnych zmian w genomie w zaledwie kilka tygodni. Metoda ta umozliwia np.zmianę DNA zwierząt, roślin i mikroorganizmów i wywarła olbrzymi wpływ na nauki przyrodnicze. 

Emmanuelle Charpentier swoje odkrycie polegające na odnalezieniu wcześniej nieznanej cząsteczki tracrRNA opublikowała w 2011 roku. Wtedy też rozpoczęła się jej współpraca z biochemiczką Jennifer Doudną. Wspólnie odtworzyły w laboratorium nowo odkryte nożyczki molekularne i uprościły ich molekularny skład, dzięki czemu są łatwiejsze w użyciu. 

W zeszłym roku Nobla z chemii otrzymali Johna B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino. Trójka naukowców otrzymała tę nagrodę za wkład w rozwój baterii litowo-jonowych. W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisal, że przyczynili się oni do rozwoju społeczeństwa wolnego od paliw kopalnych i bezprzewodowego.