Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Kolejne satelity Starlink poleciały w kosmos

  • Nauka
  • Opublikowano

Kolejna partia satelitów Starlink wystartowała na pokładzie Falcona 9.

W sobotę, 24 października, kolejna, 15 już partia, satelitów sieci Starlink wystartowała na pokładzie rakiety Falcon 9. Na niskiej orbicie okołoziemskiej jest już 700 innych satelit tej konstelacji. Falcon 9 startował dziś z Przylądka Canaveral na Florydzie. W trakcie internetowej transmisji podano, że jest to już setny udany start rakiety z rodziny Falcon od 2008 roku. Kolejna tego typu misja przewidziana jest na listopad.

W ciągu kilkukolejnych lat SpaceX ma umieścić na orbicie kilka tysięcy takich satelitów. SpaceX chce w ten sposób zapewnić globalną dostępność do Internetu. Kalifornijska firma, założona przez Elona Muska, już w tej chwili jest największym komercyjnym posiadaczem satelitów na orbicie. Nie należy zapominać również, że z punktu widzenia naukowców i obserwatorów nieba tego typu działanie jest dość kontrowersyjne - niektóre środowiska zarzucają Muskowi i ekipie SpaceX zaśmiecanie nieba, które wiąże się ze wzrostem trudności w obserwacjach czy astrofotografii. Dodatkowe obiekty na orbicie to także wzrost prawdopodobieństwa kolizji. Dla innych z kolei to doskonały sposób na obserwacje przemieszczania się obiektów Starlinka po niebie.