Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Misja Crew-1 z powodzeniem rozpoczęta

Michał Miśko
Opublikowano

SpaceX wystrzeliło z powodzniem czterech astronautów w ramach misji Crew-1.

Czterech astronautów wystartowało wczoraj (15 listopada) w ramach misji Crew-1 i wspólnego projektu SpaceX i NASA w ramach Commercial Crew Program. To pierwsza w pełni operacyjna misja statku kosmicznego Crew Dragon. Astronauci zmierzają teraz w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pierwotnie misja miała wystartować pod koniec października, ale doszło do opóźnień związanych z rakietą nośną Falcon 9 i uszkodzeniem generatorów gazu. Następnie termin ustalono na 14 listopada, ale przeniesiono go ponownie na dzień później ze względu na wiejący od morza wiatr. W misji udział bierze trzech atronautów NASA:  Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker oraz astronauta JAXA, czyli Japan Aerospace Exploration Agency, Soichi Noguchi. Start odbył sięo godzinie 19:27 lokalnego czasu z Kennedy Space Center na Florydzie. Po starcie Falcon 9 bezpiecznie powrócił na platformę lądowniczą na Atlantyku. 

Po raz pierwszy Crew Dragon wykorzystano 30 maja tego roku, kiedy amerykańscy kosmonauci wystartowali z własnej ziemi w misji The SpaceX - Demo 2. Było to pierwsze tego typu wydarzenie od 2011 roku. Dzień później Bob Behnken i Doug Hurley dokowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na której spędzili dwa miesiące, a mówiąc dokładniej 62 dni. Na badaniach naukowych w kosmosie spędzili 114 godzin. Odbyli także cztery kosmiczne spacery. Na Ziemię kosmanauci wrócili 2 sierpnia.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci pozostaną przez pół roku.

SpaceX to amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego powstałe z inicjatywy Elona Muska w 2002 roku. Firma ta zapoczątkowowała, między innymi, erę rakiet wielokrotnego użytku, a to z kolei wiąże się z ograniczaniem horrendalnych kosztów, jakimi obłożone są tego typu przedsięwzięcia. Dalekosiężnym projektem SpaceX jest załogowa misja na Marsa, która ma być możliwa około 2025 roku. SpaceX ogłosił nawet plan działania, który ma umożliwić realizację tego projektu w takim czasie. Na Marsa miała by udać się ekspedycja składająca się ze 100 osób. Szczegółowy plan kolonizacji czerwonej planety ogłoszony został przez Elona Muska w 2016 roku, na konferencji IAC w Meksyku. SpaceX jest partnerem NASA, ale także amerykańskiego wojska. W ramach współpracy z U.S. Army SpaceX ma stworzyć rakiety transportowe będące w stanie dostarczać tony ładunków w jakiekolwiek miejsce na świecie w zaledwie 60 minut. SpaceX to także turystyka kosmiczna. Pierwszego kosmicznego turystę SpaceX poznaliśmy dwa lata temu. Jest nim 42 lewtni Japończyk, Yusaku Maezawa. Jego podróż w kosmos ma się odbyć w 2023 roku.