Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Testy antygenowe już oficjalnie

Michał Miśko
Opublikowano

Testy antygenowe są teraz dostępne w POZ, a także w karetkach Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Dotychczas w diagnostyce obecności koronawirusa w organizmie polegaliśmy wyłącznie na wyniku (pozytywnym lub negatywnym) testu RT-PCR. Od tej chwili, jeśli pacjent ma objawy, wykonany może również zostać test antygenowy, którego wynik będzie równie ważny, z oficjalnego punktu widzenia, jak testu genetycznego. O zmianach w tym zakresie poinformował niedawno Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Od dziś testy antygenowe można również kupić na własny użytek.

Testy antygenowe są szybsze i tańsze od testów PCR. Te najnowszej generacji są w stanie dać wynik nawet w 15 minut. Są to testy, które zajmują niejako pośrednie miejsce pomiędzy dokładnymi testami PCR, które do tej pory były jedynym oficjalnym potwierdzeniem faktycznej obecności wirusa w organizmie pacjenta, a testem immunologicznym, który nie wykrywa świeżego zakażenia, a daje wynik jedynie w postaci wytworzonych przez organizm przeciwciał. Test antygenowy wykrywa białko wirusowe, wywołujące reakcję obronną organizmu. Wykonywany jest z wymazu pobranego od pacjenta, ale nie trzeba go wysyłać do laboratorium. To jego główna przewaga nad testem PCR. Będzie on mógł być wykonany na miejscu, w szpitalu lub przychodni, nawet opieki nocnej i świątecznej. Minusem takiej metody diagnostycznej jest jej mniejsza czułość.

W typowym teście antygenowym pobiera się wymaz z tylnej części nosa lub gardła - nowy rodzaj testów pozwoli pobrać próbkę ze śliny pacjenta. Próbka z wymazem jest mieszana z roztworem, który rozczłonkowuje wirusa i uwalnia jego białka. Mieszanka taka trafia na pasek papieru zawierający przeciwciało dostosowane do wiązania białek wirusa. Pozytywny wynik testu to fluorescencyjna poświata lub ciemny kolor paska.