Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Testy antygenowe nowym narzędziem rządu w walce z koronawirusem

  • Nauka
  • Opublikowano

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że testy antygenowe będą od teraz na równi ważne jak testy RT-PCR.

Dotychczas w diagnostyce obecności koronawirusa w organizmie polegaliśmy wyłącznie na wyniku (pozytywnym lub negatywnym) testu RT-PCR. Od tej chwili, jeśli pacjent ma objawy, wykonany zostanie test antygenowy, którego wynik będzie równie ważny, z oficjalnego punktu widzenia, jak testu genetycznego. O zmianach w tym zakresie poinformował na konferencji prasowej Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Testy antygenowe są szybsze i tańsze od testów PCR. Te najnowszej generacji są w stanie dać wynik nawet w 15 minut. Są to testy, które zajmują niejako pośrednie miejsce pomiędzy dokładnymi testami PCR, które do tej pory były jedynym oficjalnym potwierdzeniem faktycznej obecności wirusa w organizmie pacjenta, a testem immunologicznym, który nie wykrywa świeżego zakażenia, a daje wynik jedynie w postaci wytworzonych przez organizm przeciwciał. Test antygenowy wykrywa białko wirusowe, wywołujące reakcję obronną organizmu. Wykonywany jest z wymazu pobranego od pacjenta, ale nie trzeba go wysyłać do laboratorium. To jego główna przewaga nad testem PCR. Będzie on mógł być wykonany na miejscu, w szpitalu lub przychodni, nawet opieki nocnej i świątecznej. Minusem takiej metody diagnostycznej jest jej mniejsza czułość.

W typowym teście antygenowym pobiera się wymaz z tylnej części nosa lub gardła - nowy rodzaj testów pozwoli pobrać próbkę ze śliny pacjenta. Próbka z wymazem jest mieszana z roztworem, który rozczłonkowuje wirusa i uwalnia jego białka. Mieszanka taka trafia na pasek papieru zawierający przeciwciało dostosowane do wiązania białek wirusa. Pozytywny wynik testu to fluorescencyjna poświata lub ciemny kolor paska.