Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Octenisept może pomagać w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Michał Miśko
Opublikowano

Znany od 30 lat Octenisept może być czarnym koniem w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Octenisept może ograniczać namnażanie wirusa w organizmie nosiciela, a także zmniejszyć poziom jego rozprzestrzeniania się. Badania wykazały, że skuteczność tego znanego od 30 lat leku sięga 99,99 procent od momentu zastosowania w ciągu 15 sekund. Obecnie trwa druga faza badania klinicznego z udziałem osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w celu jednoznacznego potwierdzenia zmniejszenia miana wirusa. Na łamach Dental Nursery dr Tim Sandle opisuje, że stosowanie płukanek do ust może skutecznie pomóc w zapobieganiu zakażeniom. 

Gardło oraz gruczoły ślinowe są głównym miejscem replikacji i przenoszenia wirusa we wczesnym stadium Covid-19. Octenisept oraz zawarta w nim oktenidyna mogą mieć kluczowe znaczenie w profilaktyce transmisji zakażeń, twierdzi dr n. o zdrowiu Aleksandra Mączyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej na łamach medexpress.pl.

Korzystanie z płukanki z oktenidyną może skutecznie wspomóc kontrolę nad zakażeniem oraz zmniejszyć transmisję wirusa, ale nie zastępuje konieczności noszenia maseczki oraz stosowania innych środków zapobiegawczych (dystansu czy dezynfekcji). To, o czym należy pamiętać, to fakt, że oktenidyny nie należy stosować w sposób długotrwały.