Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dronoidy Spartaqs już pracują na Stadionie Narodowym

  • Nauka
  • Opublikowano
Dronoidy Spartaqs już pracują na Stadionie Narodowym
Spartaqs

Dronoid Hermes V8MT dziś, po raz kolejny, wzniósł się nad Warszawą.

Dronoidy katowickiej firmy Spartaqs pełnią już pełnoprawną misję w przestrzeni powietrznej Warszawy przewożąc próbki do badań ze Stadionu Narodowego na którym zorganizowano tymczasowy szpital do laboratorium CSK MSWiA na ulicy Wołoskiej. Dystans wynoszący 7,5 kilometra dronoid Hermes pokonuje w 8 minut. Lądowiska maszyn Spartqsa zlokalizowane są przy obiektach docelowych, czyli szpitalu i stadionie. Kontrola maszyn latających odbywa się zaś z centrum kontroli lotów zlokalizowanym na stadionie oraz w Mikołowie na Śląsku, w siedzibie firmy Spartaqs. Przesyłki zabezpieczane są specjalnym modułem magnetycznym.

Dronoid transportowy HERMES V8M, to wielowirnikowiec przeznaczony przede wszystkim do wykonywania skomputeryzowanych misji automatycznych, które mogą być prowadzone zarówno w dzień jak i w nocy oraz w trudnych warunkach pogodowych. Protoplastą konstrukcji jest dronoid Vector V8S produkcji Spartaqs, z którego zaczerpnięto najlepsze rozwiązania, implementując je do zastosowań typu Heavy – Duty. Zastosowanie 8 silników dużej mocy i podwojenie napięcia zasilania w stosunku do konstrukcji bazowej, pozwoliło zwiększyć udźwig roboczy platformy do ośmiu kilogramów (do 20 kg masy startowej). Dzięki temu dronoid jest w stanie przenosić cięższe i doskonalsze urządzenia optoelektroniczne lub pomiarowe, niedostępne dla mniejszych konstrukcji.

Dronoidy Hermes wykorzystywano już we wrześniu podczas próbnego transportu przesyłek pomiędzy lotniskami Katowice-Muchowiec i Ostrów Wielkopolski - pisaliśmy o tym tutaj. Pod koniec czerwca z usług Spartaqs korzystała także Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia i miasto Katowice. Przeprowadzono wtedy pilotażową dezynfekcję miejskiej infrastruktury - ławek na rynku - za pomocą dronoida Heracles V8ASD.