Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dronoidy Spartaqs już pracują na Stadionie Narodowym

Michał Miśko
Opublikowano
Dronoidy Spartaqs już pracują na Stadionie Narodowym
Spartaqs

Dronoid Hermes V8MT dziś, po raz kolejny, wzniósł się nad Warszawą.

Dronoidy katowickiej firmy Spartaqs pełnią już pełnoprawną misję w przestrzeni powietrznej Warszawy przewożąc próbki do badań ze Stadionu Narodowego na którym zorganizowano tymczasowy szpital do laboratorium CSK MSWiA na ulicy Wołoskiej. Dystans wynoszący 7,5 kilometra dronoid Hermes pokonuje w 8 minut. Lądowiska maszyn Spartqsa zlokalizowane są przy obiektach docelowych, czyli szpitalu i stadionie. Kontrola maszyn latających odbywa się zaś z centrum kontroli lotów zlokalizowanym na stadionie oraz w Mikołowie na Śląsku, w siedzibie firmy Spartaqs. Przesyłki zabezpieczane są specjalnym modułem magnetycznym.

Dronoid transportowy HERMES V8M, to wielowirnikowiec przeznaczony przede wszystkim do wykonywania skomputeryzowanych misji automatycznych, które mogą być prowadzone zarówno w dzień jak i w nocy oraz w trudnych warunkach pogodowych. Protoplastą konstrukcji jest dronoid Vector V8S produkcji Spartaqs, z którego zaczerpnięto najlepsze rozwiązania, implementując je do zastosowań typu Heavy – Duty. Zastosowanie 8 silników dużej mocy i podwojenie napięcia zasilania w stosunku do konstrukcji bazowej, pozwoliło zwiększyć udźwig roboczy platformy do ośmiu kilogramów (do 20 kg masy startowej). Dzięki temu dronoid jest w stanie przenosić cięższe i doskonalsze urządzenia optoelektroniczne lub pomiarowe, niedostępne dla mniejszych konstrukcji.

Dronoidy Hermes wykorzystywano już we wrześniu podczas próbnego transportu przesyłek pomiędzy lotniskami Katowice-Muchowiec i Ostrów Wielkopolski - pisaliśmy o tym tutaj. Pod koniec czerwca z usług Spartaqs korzystała także Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia i miasto Katowice. Przeprowadzono wtedy pilotażową dezynfekcję miejskiej infrastruktury - ławek na rynku - za pomocą dronoida Heracles V8ASD.