Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Zagregowane dane dotyczące zakażeń teraz w jednym miejscu

  • Nauka
  • Opublikowano

Informacja o tym, że Sanepidy wojewódzkie i powiatowe przestaną podawać dane dotyczące zakażeń na swoim terenie wywołała niemałe poruszenie.

Od 24 listopada Inspektoraty Sanitarne zmieniły sposób raportowania ilości osób zakażonych koronawirusem i nie są one już publikowane na stronach Sanepidów wojewódzkich i powiatowych. Informacja ta wywołała niemałe poruszenie wśród osób, które śledzą te dane i agregują je samodzielnie, ale także wśród zwykłych obserwatorów i, jak zawsze przy takiej okazji, pojawiła się przestrzeń na różnego rodzaju domysły i spekulacje. Resort zdrowia zapowiedział jednak, że dane te pojawiać się będą od dziś, wszystkie w jednym miejscu.

I późnym wieczorem dzisiejsze raporty faktycznie pojawiły się na rządowych stronach gov.pl.

Na dedykowanej stronie od dziś możemy przeglądać raporty dotyczące ilości zakażeń w całym kraju, ilości przypadków śmiertelnych, a także sytuacji w poszczególnych województwach i powiatach. Każdy w tych raportów możemy przejrzeć w postaci mapy, tabeli lub pobrać żądany plik na dysk. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że sukcesywnie na stronie pojawiać będą się również dane archiwalne oraz wykresy przedstawiające aktualny przebieg epidemii. Krótko opisano również, w odrębnej zakładce, metodologię agregowania danych podanych na stronie.

Strona ma charakter raczej minimalistyczny, ważne jednak, że dane do poziomu powiatów są i będą nadal publikowane. Dobre jest również to, że wszystkie te informacje znajdą się teraz w jednym miejscu i nie będzie konieczności poszukiwania ich po stronach WSSE i PSSE.