Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Szczepionka Moderny w 100 procentach chroni przed ciężkim zachorowaniem na Covid-19

Michał Miśko
Opublikowano

Szczepionka na koronawirusa firmy Moderna zdaje się wychodzić na czoło wyścigu walki z pandemią.

Moderna opublikowała nowe dane dotyczące swojej szczepionki. Wskazują one na 94 procentową skuteczność, silnie zabezpieczając przed poważnych zachorowaniem na Covid-19 - u żadnego z zaszczepionych ochotników nie rozwinęła się poważna odmiana choroby. To kończy badania nad specyfikiem na tym etapie, Moderna zwróci się teraz do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o rejestrację szczepionki i dopuszczenie jej do użycia w szczególnych przypadkach. Przedstawiciele firmy prognozują, że szczepionka dostanie zielone światło w drugiej połowie grudnia. W Europie Moderna zwróci się o pozwolenie do Europejskiej Agencji Leków.

W trakcie badań nad szczepionką Moderny badano 30 tysięcy ochotników. Wśród osób, które otrzymały szczepionkę tylko w 11 przypadkach rozwinęła się lekka choroba, w porównaniu z grupą 185 osób, które otrzymały placebo. Moderna stworzyła swój specyfik w technologii m-RNA. Na czym to polega? W przypadku tradycyjnej szczepionki otrzymujemy osłabioną wersję danego wirusa lub bakterii. W przypadku nowej generacji szczepionek do organizmu wprowadza się część kodu mRNA, białka, które powoduje produkcję przez organizm przeciwciał. Do zaszczepienia potrzebne jest przyjęcie dwóch dawek w ostępie trzech tygodni. Szczepionka Moderny nie wymaga również niskiej temperatury do przechowywani i transportu - to coś, co jest dość dużym problemem w przypadku szczepionki Pfizera - można ją przechowywać w standardowych lodówkach (między 2 a 8 stopni przez 30 dni, lub do sześciu miesięcy w temperaturze minus 20 stopni C). 

Cena dawki szczepionki Moderny ma oscylować od 25 do 37 dolarów.

Komisja Europejska podpisała już pięć kontraktów z firmami farmaceutycznymi na dostawy szczepionek dla mieszkańców Unii Europejskiej (szósta umowa z firmą Moderna jest zatwierdzona i czeka na podpis). Są to Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZeneca. Szczepionki będą rozdzielane według kryterium liczby ludności kraju członkowskiego UE. Łącznie zabezpieczono dostawy 2 miliardów dawek szczepionek dla mieszkańców Unii.