Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Szczepionka Maderny zatwierdzona na terenie USA

Michał Miśko
Opublikowano

Szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Moderna została zatwierdzona na terenie Stanów Zjednoczonych.

Szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Moderna została zatwierdzona przez Agencję d.s. Żywności i Leków (FDA) na terenie Stanów Zjednoczonych w trybie awaryjnym (emergency use). Służby medyczne na terenie kraju do szczepień tym specyfikiem mają przystąpić już w przyszłym tygodniu.

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna, według przedstawionych rezultatów badań klinicznych podaje, że skuteczność szczepionki ich produkcji sięga 94 procent. Trzecią fazę badań klinicznych nad szczepionką Moderna rozpoczęła pod koniec lipca (badania na 30 tysiącach ochotników). Podobnie jak w przypadku produktu Pfizera Moderna stworzyła swój specyfik również w technologii m-RNA. I podobnie jak tam wymagane jest, aby szczepionka podana została w dwóch dawkach. To, co różni Modernę od Pfizera, to sposób przechowywania i magazynowania. Szczepionka Moderny nie wymaga tak niskiej temperatury (-70 st. C w przypadku Pfizera) i można ją przechowywać w standardowych lodówkach (między 2 a 8 stopni przez 30 dni, lub do sześciu miesięcy w temperaturze minus 20 stopni C).

Według badań szczepionka Moderny chroni przed zachorowaniem zarówno objawowym, jak i bezobjawowym. W trakcie badań klinicznych u żadnego z ochotników, którzy dostali szczepionkę nie rozwinęła się poważna odmiana choroby Covid-19. W grupie, która otrzymywała placebo zanotowano 30 takich przypadków.

Na początku grudnia Moderna rozpoczęła również badania nad zastosowaniem szczepionki dla dzieci od 12 do 18 roku życia. Szczepionka firmy Moderna jest również jedną z przewidzianych do użycia na terenie UE, w tym w Polsce.