Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę AstraZeneca

Michał Miśko
Opublikowano

Szczepionka AstraZeneca i Uniwersytetu Oksforda została zatwierdzona na terenie Wielkiej Brytanii.

Pierwsza nie powstała w technologii m-RNA szczepionka została zatwierdzona na terenie Europy. To produkt AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfroda. Szczepionka powstała w technologii wektorowej.

Trzecia faza badań klinicznych nad szczepionką AstraZeneca rozpoczęła się 28 sierpnia. Zakończyła 23 listopada i wykazała średnią efektywność w granicach 70 procent.  Jej efektywność zależy jednak od dawki, jaka zostanie podana pacjentowi. Najbardziej efektywne okazało się podanie połowy dawki w pierwszym i całość dawki w drugim szczepieniu. Wtedy skuteczność osiąga najwyższy, 90 procentowy poziom. Tak wynika z opublikowanych wyników badań w których udział wzięło 65 tysięcy ochotników.

Szczepionki wektorowe opierają się o wektory, którymi są aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Przykładowo, mogą być to wirusy szczepionkowe, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono w przeszłości lub wirusy, które nie mogą powodować choroby u człowieka. Wektory po dostaniu się do komórki człowieka są w stanie wytworzyć wybrane białka patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu. Zalety szczepionek wektorowych to wywoływanie silnej odpowiedzi immunologicznej przy podaniu małej dawki, brak możliwości wywołania choroby, bezpieczeństwo i stabilność.