Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę AstraZeneca

  • Nauka
  • Opublikowano

Szczepionka AstraZeneca i Uniwersytetu Oksforda została zatwierdzona na terenie Wielkiej Brytanii.

Pierwsza nie powstała w technologii m-RNA szczepionka została zatwierdzona na terenie Europy. To produkt AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfroda. Szczepionka powstała w technologii wektorowej.

Trzecia faza badań klinicznych nad szczepionką AstraZeneca rozpoczęła się 28 sierpnia. Zakończyła 23 listopada i wykazała średnią efektywność w granicach 70 procent.  Jej efektywność zależy jednak od dawki, jaka zostanie podana pacjentowi. Najbardziej efektywne okazało się podanie połowy dawki w pierwszym i całość dawki w drugim szczepieniu. Wtedy skuteczność osiąga najwyższy, 90 procentowy poziom. Tak wynika z opublikowanych wyników badań w których udział wzięło 65 tysięcy ochotników.

Szczepionki wektorowe opierają się o wektory, którymi są aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Przykładowo, mogą być to wirusy szczepionkowe, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono w przeszłości lub wirusy, które nie mogą powodować choroby u człowieka. Wektory po dostaniu się do komórki człowieka są w stanie wytworzyć wybrane białka patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu. Zalety szczepionek wektorowych to wywoływanie silnej odpowiedzi immunologicznej przy podaniu małej dawki, brak możliwości wywołania choroby, bezpieczeństwo i stabilność.