Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Argentyna i Białoruś stawiają na szczepionkę z Rosji

  • Nauka
  • Opublikowano

We wtorek, 29 grudnia, Argentyna i Białoruś rozpoczęły masowe szczepienia Sputnikiem V.

Białoruś i Argentyna to pierwsze poza Rosją kraje, które zdecydowały się na masowe szczepienia Sputnikiem V, czyli szczepionką Instytutu Gamalei. Sputnik V pojawił się w mediach całego świata jeszcze w sierpniu, jako pierwsza szczepionka na świecie wprowadzona do obrotu na zasadzie wczesnego użycia (early use) na terenie Rosji, pomimo tego, że wtedy nie rozpoczęto nawet 3. fazy badań klinicznych (te zaczęły się 7 września). Najnowsze dane (z 14 grudnia) mówią o 92 procentowej skuteczności Sputnika w walce z Covid-19. Argentyna zatwierdziła na zasadach awaryjnego użycia rosyjską szczepionkę 23 grudnia, a masowe szczepienia rozpoczęły się w tym kraju 29 grudnia. Na Białorusi zatwierdzenie Sputnika V odbyło się dzień wcześniej (22 grudnia), a masowe szczepienia rozpoczęły się także 29 grudnia.

W badaniach klinicznych nad Sputnikiem V udział brało 40 tysięcy ochotników zwerbowanych na Białorusi, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wenezueli a także Indiach. Sputnika podać należy domięśniowo w dwóch dawkach, w odstępach 14 dniowych.