Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Szczepionka Moderny zatwierdzona na terenie Unii Europejskiej

  • Nauka
  • Opublikowano

Szczepionka Moderny jako druga na terenie Unii zostaje zatwierdzona do użytku przez Komisję Europejską po pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków.

Szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Moderna (nazwa szczepionki to mRNA-1273) została zatwierdzona przez Komisję Europejską, po pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków, na terenie Unii Europejskiej w trybie Conditional Marketing Authorisation, czyli podobnie jak Comirnaty firmy Pfizer i BioNTech. Zobowiązuje to Modernę do dalszego nadzorowania bezpieczeństwa szczepionki oraz do raportowania dla EMA. Takie warunkowe dopuszczenie Komisja Europejska wydaje na rok.

Szczepienia tym preparatem na terenie UE miałyby rozpocząć się od przyszłego tygodnia. Szczepionka przewidziana jest dla osób od 18 roku życia. 

mRNA-1273 firmy Moderna to druga szczepionka produkowana w technologii m-RNA. Badania kliniczne 3. fazy rozpoczęły się 27 lipca, zakończyły się 30 listopada. Badania prowadzono na grupie ok. 30 tysięcy ochotników. Skuteczność określono na ok. 95 procent. Szczepionkę Moderna należy przyjmować domięśniowo, również w dwóch dawkach. To, co różni Modernę od Pfizera to sposób przechowywania i magazynowania. Szczepionka Moderny nie wymaga tak niskiej temperatury (od -60 st. C do -90 st. C w przypadku Pfizera) i można ją przechowywać w standardowych lodówkach (między 2 a 8 stopni przez 30 dni, lub do sześciu miesięcy w temperaturze minus 20 stopni C).

Według badań szczepionka Moderny chroni przed zachorowaniem zarówno objawowym, jak i bezobjawowym. W trakcie badań klinicznych u żadnego z ochotników, którzy dostali szczepionkę nie rozwinęła się poważna odmiana choroby Covid-19. W grupie, która otrzymywała placebo zanotowano 30 takich przypadków. Na początku grudnia Moderna rozpoczęła również badania nad zastosowaniem szczepionki dla dzieci od 12 do 18 roku życia. Szczepionka firmy Moderna to druga z sześciu przewidzianych do obrotu szczepionek na terenie Unii. W Polsce dostępnych ma być ich pięć.

Szczepionka Moderny jest obecnie w użyciu również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu.