Wydrukuj tę stronę

Wielka Brytania zatwierdza szczepionkę Moderny

Michał Miśko
Opublikowano
Wielka Brytania zatwierdza szczepionkę Moderny

Szczepionka Moderny została zatwierdzona do użytku na terenie Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy zatwierdzili trzecią szczepionkę. Po produktach Pfizera i AstraZeneca od wiosny będą się również szczepić mRNA-1273, czyli szczepionką firmy Moderna.

mRNA-1273 to szczepionka produkowana w technologii m-RNA. Badania kliniczne 3. fazy rozpoczęły się 27 lipca, zakończyły się 30 listopada. Badania prowadzono na grupie ok. 30 tysięcy ochotników. Skuteczność określono na ok. 95 procent. Szczepionkę Moderna należy przyjmować domięśniowo, również w dwóch dawkach. To, co różni Modernę od Pfizera to sposób przechowywania i magazynowania. Szczepionka Moderny nie wymaga tak niskiej temperatury (od -60 st. C do -90 st. C w przypadku Pfizera) i można ją przechowywać w standardowych lodówkach (między 2 a 8 stopni przez 30 dni, lub do sześciu miesięcy w temperaturze minus 20 stopni C).

Według badań szczepionka Moderny chroni przed zachorowaniem zarówno objawowym, jak i bezobjawowym. W trakcie badań klinicznych u żadnego z ochotników, którzy dostali szczepionkę nie rozwinęła się poważna odmiana choroby Covid-19. W grupie, która otrzymywała placebo zanotowano 30 takich przypadków. Na początku grudnia Moderna rozpoczęła również badania nad zastosowaniem szczepionki dla dzieci od 12 do 18 roku życia. Szczepionka firmy Moderna to druga z sześciu przewidzianych do obrotu szczepionek na terenie Unii. W Polsce dostępnych ma być ich pięć.

Szczepionka Moderny jest obecnie w użyciu również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu i na terenie Unii Europejskiej.

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy