Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Ruszył proces rejestracji na szczepienia dla seniorów 70 plus

Michał Miśko
Opublikowano

Od jutra, 22 stycznia, na szczepienia rejestrować będą mogli się seniorzy powyżej 70 roku życia.

Już jutro, 22 stycznia, rusza drugi etap rejestracji w pierwszej fazie szczepień Narodowego Programu Szczepień. Tym razem rejestracja będzie otwarta dla osób powyżej 70 roku życia. 

W pierwszym etapie zarejestrować na szczepienie mogli się seniorzy powyżej 80 roku życia, a od 22 stycznia możliwość tą uzyskają osoby powyżej 70 roku życia. Szczepienia dla wszystkich osób powyżej 70 roku życia rozpoczną się 25 stycznia. Już od 18 stycznia z kolei szczepi się pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Według danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udział w szczepieniach zadeklarowało 70 procent pensjonariuszy DPSów w kraju.

Od 15 stycznia można również zgłosić chęć szczepienia w przyszłości (dotyczy wszystkich osób nie objętych aktualnie rejestracją, czy tych poniżej 70 roku życia, a powyżej 18). Zapisać można za pośrednictwem formularza ze strony szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Zarejestrować się na szczepienie na konkretny dzień można z kolei trzema kanałami. Za pomocą strony internetowej (pacjent.gov.pl), za pomocą infolinii 989 oraz bezpośrednio w przychodni POZ. Szczepienia odbywać będą się w punktach szczepień, każdy pacjent będzie przydzielony do możliwie najbliższego miejscu zamieszkania punktu. Wykaz punktów szczepień można znaleźć na tej stronie. Zaszczepić będą mogły się również osoby, które na co dzień nie wychodzą z domu. Dostępne będą tzw. mobilne punkty szczepień. W każdej gminie ma funkcjonować przynajmniej jeden taki zespół mobilny. Należy również pamiętać, że szczepienie jest dwuetapowe i po upływie co najmniej 21 dni należy przyjąć drugą dawkę szczepionki.

Niektóre samorządy organizują lub będą organizować również transport do punktów szczepień dla osób, które mają problem z samodzielnym poruszaniem się.

Żeby zarejestrować się przez Internet będziesz potrzebować profilu zaufanego. Co to jest i jak założyć? Znajdziesz odpowiedź w naszym starszym tekście tutaj

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ewentualnych ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie). W pierwszym etapie szczepień, oprócz osób powyżej 60 roku życia, przewidziani do szczepień są również pracownicy służb mundurowych oraz nauczyciele.

W trakcie szczepienia nie ma możliwości wyboru jakim preparatem zostaniemy zaszczepieni. W chwili obecnej Polska dysponuje jedynie szczepionkami Comirnaty, firm Pfizer i BioNTech, ale docelowo szczepienia w naszym kraju odbywać mają się aż pięcioma preparatami. W chwili obecnej na terenie Unii Europejskiej dopuszczona została również szczepionka m-RNA firmy Moderna. W przyszłości mają to być również szczepionki CureVac, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Szczegóły na temat tych szczepionek zawarte są w poradniku przygotowanym przez Stowarzyszenie Dobra Informacja oraz nasz portal.

Pierwszy etap szczepień to 10,4 miliona osób.