Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pierwszy start rakiety SpaceX w 2021 roku

Michał Miśko
Opublikowano

60 nowych satelitów znalazło się na orbicie po pierwszej misji SpaceX w 2021 roku.

Po raz siedemnasty SpaceX wysłał na orbitę satelity, które pracować będą w ramach sieci Starlink. Była to jednocześnie pierwsza misja SpaceX w 2021 roku. Po raz ósmy satelity wyniosła rakieta Falcon 9. Starlink po ostatniej dostawie kolejnych 60 sztuk obecnie liczy już około tysiąca satelitów.

W ciągu kilku kolejnych lat SpaceX ma umieścić na orbicie kilka tysięcy takich satelitów. SpaceX chce w ten sposób zapewnić globalną dostępność do Internetu. W chwili obecnej z usługi w wersji beta korzystają już niektórzy Amerykanie, Brytyjczycy i Kanadyjczycy. Kalifornijska firma, założona przez Elona Muska, już w tej chwili jest największym komercyjnym posiadaczem satelitów na orbicie. Nie należy zapominać również, że z punktu widzenia naukowców i obserwatorów nieba tego typu działanie jest dość kontrowersyjne - niektóre środowiska zarzucają Muskowi i ekipie SpaceX zaśmiecanie nieba, które wiąże się ze wzrostem trudności w obserwacjach czy astrofotografii. Dodatkowe obiekty na orbicie to także wzrost prawdopodobieństwa kolizji. Dla innych z kolei to doskonały sposób na obserwacje przemieszczania się obiektów Starlinka po niebie.