Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pierwszy raport bezpieczeństwa szczepionki Comirnaty opublikowany przez Europejską Agencję Leków

Michał Miśko
Opublikowano

Na stronach Europejskiej Agencji Leków ukazał się pierwszy raport bezpieczeństwa szczepionki Pfizera i BioNTech.

Pierwszy raport bezpieczeństwa szczepionki Comiranty - producenci są zobowiązani do przedstawiania cyklicznie takich raportów po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską na terenie unii Europejskiej szczepionki w trybie warunkowym - pojawił się na stronie Europejskiej Agencji Leków. Raport wskazuje, że nie ma żadnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa preparatu Pfizera i BioNTech. Zebrane i analizowane w raporcie dane pochodzą z systemu EudraVigilance - scentralizowanej, europejskiej bazy danych dot. skutków ubocznych - oraz innych, w tym tych, zebranych przez samego producenta. Raport analizuje i konkluduje również, że szeroko komentowane na świecie przypadki śmierci osób w podeszłym wieku w Norwegii, które krótko przed śmiercią podały się szczepieniu, nie mają związku z samym szczepieniem, a osoby zmarły te na skutek schorzeń na które cierpiały przed szczepieniem.

Monitorowanie bezpieczeństwa szczepień na terenie Unii dotyczy wszystkich zatwierdzonych przez Komisję Europejską, na wniosek Europejskiej Agencji Leków, szczepionek na Covid-19. W tej chwili są to preparaty Comirnaty oraz Moderny.