Wydrukuj tę stronę

W Polsce do tej pory odnotowano 588 NOPów

Michał Miśko
Opublikowano
W Polsce do tej pory odnotowano 588 NOPów

Dotychczas w Polsce, w związku z Narodowym Programem Szczepień na Covid-19, odnotowano 588 NOPów, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Od 27 grudnia 2020 roku, czyli od pierwszego dnia szczepień w Polsce odnotowano 588 niepożądanych odczynów poszczepiennych w związku z podaniem szczepionki na Covid-19, podaje raport Państwowej Inspekcji Sanitarnej (stan na 27 stycznia). To jeden NOP na 1561 szczepień, czyli 0,064 procenta. 492 z nich miało charakter łagodny, czyli zaczerwienie lub krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. 77 NOPów okazało się poważnych, a 14 ciężkich, wymagających hospitalizacji. To 2,4 procenta całej liczby szczepień.

Raport podaje również, że trzy z zaszczepionych wcześniej osób zmarło. Zgony te nie musiały być związane ze szczepieniem, a wcześniejszymi schorzeniami na które cierpieli pacjenci, aczkolwiek zostały ujęte w raporcie.

Z opisu przypadku wynika gorączka, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardia, trzy wezwania ZRM, pacjenta nie hospitalizowano, zatrzymanie krążenia i zgon. W drugim przypadku nagła duszność, saturacja 82 procent, RR - 120/98, tętno - 120, następnie utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, resuscytacja i zgon. Byli to pacjenci z Oleśnicy (mężczyzna) i powiatu Ciechanowskiego (mężczyzna). Trzeci z zanotowanych zgonów (kobieta, Kraków) zawiera jednoznaczną informację, że nie pozostaje w związku z podaniem szczepionki. Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia poinformował na antenie Polsat news, że zgony najprawdopodobniej są efektem koincydencji zdarzeń.

Czym jest NOP?

To zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to niepożądany efekt – pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), który wystąpi w określonym czasie wskutek szczepienia.

GEEKWEB - lekki blog technologiczno - rozrywkowy